Po praz pierwszy zetknęłam się z tematem diagnozy z języka 2 lata temu podczas kursu dietetyki wg TCM (Tradycyjna Chińska Medycyna przyp. red.) Przyznam szczerze, że wtedy zagadnienie wydawało mi się bardzo obszerne, wszystko było nowe. Na tyle jednak wydało mi się interesujące, że postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę z tego zakresu, oczywiście z myślą o stosowaniu tej metody w swojej pracy. W lutym tego roku miałam przyjemność uczestniczyć w kolejnym już kursie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, który dotyczył właśnie diagnozy z języka.
https://pl.depositphotos.com
Diagnoza z języka jest jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej.
Wysoka skuteczność metody ma związek z faktem, iż wszystkie narządy wewnętrzne Zang Fu łączą się kanałami z językiem dzięki czemu otrzymujemy dość klarowną informację o ich stanie. Zadziwiające jest to, jak wiele można wyczytać z diagnozy języka. Obserwując języki moich pacjentów coraz częściej zauważam, że wygląd tego narządu pokrywa się z ich aktualnym stanem zdrowia. Oczywiście w skład diagnozy z języka wchodzi szereg parametrów, ale jeśli mielibyście ochotę już dziś przyjrzeć się swojemu językowi to zobaczcie za które narządy odpowiadają poszczególne części języka:
Choroby serca i płuc – czubek języka
Śledziona i żołądek – środkowa część języka
Nerki, pęcherz moczowy, jelita – korzeń języka
Wątroba i pęcherzyk żółciowy – brzegi języka
Język możemy analizować pod kątem barwy, grubości, długości, szerokości, obecności oraz rodzaju i koloru nalotu, występowania krostek, brodawek, ubytków w nalocie a także możemy wyciągnąć pewne informacje na podstawie oględzin żyły podjęzykowej. Jednym z częściej spotykanych narzędzi do diagnozy z języka jest tzw. System BA GANG, który dzielimy na 8 podstawowych kategorii:
Yang- Yin
Gorąco- Zimno
Nadmiar- Niedobór
Zewnętrzny- Wewnętrzny
Wchodząc w temat głębiej jesteśmy w stanie poprzez zastosowanie prostych zmian znacząco wpływać na stan swojego zdrowia. Sama, po 2 latach wprowadzonych modyfikacji zaobserwowałam zmiany świadczące o usunięciu sporej ilości wilgoci oraz śluzu z organizmu, ale również zmiany świadczące o wzmocnieniu potencjału Yang. Zachęcam do zgłębiania tajników Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
***
Dietetyk mgr inż. Anna Orzeł – od 5 lat czynnie wykonuje swój zawód, dzięki czemu może się pochwalić bardzo dużym doświadczeniem w prowadzeniu Pacjentów zarówno odchudzających się jak i borykających się z różnymi chorobami dieto zależnymi. Zwolenniczka naturalnych terapii żywieniowych oraz holistycznego podejścia. W 2014 roku rozpoczęła naukę w Instytucie Medycyny Chińskiej w Krakowie. Ukończyła studia podyplomowe z zakresu żywienia i suplementacji osób aktywnych fizycznie na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Absolwentka Wydziału Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, specjalizacji Dietetyka, gdzie zdobyła tytuł zawodowy. Podczas studiów odbyła półroczne stypendium zagraniczne w Walencji na tamtejszej Politechnice. Należy do Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Jeżeli zasialiśmy w Waszych głowach ziarnko zainteresowania tradycyjną medycyną chińską to zapraszamy na stronę internetową naszego eksperta Anny Orzeł. Odwiedźcie też koniecznie jej fanpage na Facebook’u.
Źródło zdjęć: https://pl.depositphotos.com
A co Wy sądzicie o naturalnych terapiach medycznych i dietetycznych?
Powiązane artykuły
-
Uśmiech otwiera wiele serc
Śmiejąc się pobudzamy nasz organizm, relaksujemy się i stajemy się po prostu szczęśliwsi. Co ważne, nasz mózg nie widzi różnicy pomiędzy śmiechem wywołanym, a szczerym. Także nie ważne jak, ale po prostu śmiejmy się. Rozmowa z trenerką jogi śmiechu PAULINĄ KAWĄ
-
Dieta idealna, czyli jak jedzenie wpływa na proces starzenia i pojawianie się chorób
Psychiatra z Kalifornii W.M Bortz powiedział: "Żyjemy zbyt krótko i umieramy zbyt długo. Fizyczną dojrzałość osiągamy w wieku 25 lat, dojrzałość emocjonalną w wieku 35 lat, dojrzałość intelektualną w wieku 45 lat. Dojrzałość duchowa przychodzi jeszcze później. Jest tragiczne, iż właśnie wtedy, gdy jesteśmy w szczycie formy mentalno-duchowej, większość z nas zabija postępująca degradacja ciała".
-
Dlaczego po posiłku dopada Cię chęć na słodycze, czyli 4 proste sposoby na rozwiązanie problemu
Wracasz do domu z pracy, jesz obiad i nagle dopada Cię ochota na coś słodkiego? Mimo sytego posiłku ochota na słodkie nie mija, wręcz przeciwnie? Niestety nie Ty jeden masz z tym problem. Pocieszę Cię, że ponad 70% osób czuje się podobnie. Jednak czy to normalne? Gdzie popełniamy błędy? Jaka jest przyczyna tego zjawiska?
-
Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać?
Początek nowego roku to dobry czas na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy, na wyciągniecie wniosków i spojrzenie na wszystko z dystansem. Jest to odpowiedni moment, aby zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć w 2020 roku.
COLOUR CODE
Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać? 2017-01-03 08:18:18 2017-01-02 20:48:29