Wracasz do domu z pracy, jesz obiad i nagle dopada Cię ochota na coś słodkiego? Mimo sytego posiłku ochota na słodkie nie mija, wręcz przeciwnie? Niestety nie Ty jeden masz z tym problem. Pocieszę Cię, że ponad 70% osób czuje się podobnie. Jednak czy to normalne? Gdzie popełniamy błędy? Jaka jest przyczyna tego zjawiska?
1. Nieregularne posiłki
Cały dzień nie jesz a potem jak dorwiesz się do lodówki to siłą trzeba Cię odciągać? Nie ważne co w niej jest, chłoniesz wszystko jak popadnie. Chyba brzmi znajomo, prawda? Niestety to główna przyczyna chęci na słodkie po obiedzie/ Dlaczego? Ponieważ po obfitym posiłku, na który organizm musiał długo czekać następuje wyrzut insuliny do krwi i gwałtowany spadek cukru. Reakcją naturalną organizmu jest wzbudzanie chęci do słodyczy, gdy poziom cukru jest krytyczny. Nieregularnie posiłki zaburzają prawidłowy proces odczytywania poziomu cukru w organizmie, dlatego starajmy się wystrzegać takich tortur na własnym ciele. Pamiętajmy że gdy zaczniemy jeść regularnie to również ustabilizuje nam się waga i praca wielu narządów układu trawiennego.
2. Posiłki ubogie w węglowodany złożone
Pełnowartościowy posiłek powinien zawierać węglowodany złożone. Szczególnie obiad, który jest głównym posiłkiem w ciągu całego dnia. Obiad składający się z sałaty nie zagwarantuje nam energii. Organizm będzie się upominał o produkty bogate energetycznie (węglowodany, cukier) i będziemy czuli nieodpartą chęć na tego typu produkty. Dzięki węglowodanom złożonym w posiłku nie zaburzymy również poziomu cukru we krwi, dzięki czemu organizm nie będzie się domagał energii z innych źródeł. Warto również dodać, że posiłki boagte węglowodanowo są syte i zapobiegają podjadaniu między posiłkami co znów odzwierciedli się w normalizacji wagi.
3. Posiłki o wysokim indeksie glikemicznym
Posiłki o wysokim IG (np piwo, ziemniaki pieczone, chipsy, frytki, popcorn, hamburgery) powodują to samo w naszym organizmie co długa przerwa w jedzeniu. Nagły wzrost insuliny i spadek cukru. Nie bez powodu hamburgery podawane są razem z Coca Colą. Po zjedzeniu hamburgera poziom cukru spada, więc chętnie sięgamy po napój z jego dużą ilością. Niestety zjedzenie produktów z wysokim indeksem nie tylko nie zaspokaja naszego głodu ale w dodatku je podsyca. W efekcie przeważnie sięgamy po coś słodkiego. Jednak jest na to rozwiązanie - nie wszystkie produkty z wysokim indeksem glikemicznym są nie zdrowe. Np arbuz również należy do tej grupy, jednak dzięki zawartości fruktozy zapewnia natychmiastowe wyrówanie poziomu cukru w organizmie. Arbuz świetnie sprawdzi się jako deser dla cukrowych pochłaniaczy :)
4. Złe nawyki żywieniowe
Większość z nas kojarzy deser z babcią. To zawsze u niej jadło się obiad i potem dostawało coś słodkiego. I było to bardzo miłe, warto to docenić. Jednak z punktu widzenie dietetyki to bardzo poważny błąd. Uczenie od małego konsumowania słodyczy po głównym posiłku po pewnym czasie go do tego przyzwyczaja. Organizm to inteligentna maszyna, która się uczy jak dziecko. Jeśli ją nauczymy czegoś złego, będzie to powtarzać aż do momentu, kiedy ją tego oduczymy. Dlatego jeśli wiesz, że chęć na słodkie w Twoim przypadku to przyzwyczajenie, to warto sprezentować sobie i swojej "maszynie" cukrowy odwyk. Po miesiącu trydnej walki, organizm oduczy się złych przyzwyczajeń i dostosuje pracę do nowych. Trzymam za Ciebie kciuki, żeby się udało!
Panaceum:
- jedz posiłki maksymalnie co trzy godziny w równych odstępach
- nie podjadaj między posiłkami
- wprowadź do diety węglowodany złożone, czyli kaszę, ryż, makarony, pełnoziarniste produkty
- spożywaj coraz mniejszą ilość słodyczy aż poczujesz się na siłach całkowicie je odstawić. (Nigdy nie odstawiaj słodyczy z dnia na dzień, ponieważ może to doporwadzić do wstrząsu)
- w momentach krytycznych, kiedy dopada Cię ochota na cukier sięgnij po owoc. Najlepsze będą owoce z wysokim indeksem glikemicznym, ponieważ zawierają dużo fruktozy np arbuz
- NIGDY nie spożywaj słodyczy na pusty żołądek z rana bądź przed pójściem spać
Powiązane artykuły
-
Uśmiech otwiera wiele serc
Śmiejąc się pobudzamy nasz organizm, relaksujemy się i stajemy się po prostu szczęśliwsi. Co ważne, nasz mózg nie widzi różnicy pomiędzy śmiechem wywołanym, a szczerym. Także nie ważne jak, ale po prostu śmiejmy się. Rozmowa z trenerką jogi śmiechu PAULINĄ KAWĄ
-
Dieta idealna, czyli jak jedzenie wpływa na proces starzenia i pojawianie się chorób
Psychiatra z Kalifornii W.M Bortz powiedział: "Żyjemy zbyt krótko i umieramy zbyt długo. Fizyczną dojrzałość osiągamy w wieku 25 lat, dojrzałość emocjonalną w wieku 35 lat, dojrzałość intelektualną w wieku 45 lat. Dojrzałość duchowa przychodzi jeszcze później. Jest tragiczne, iż właśnie wtedy, gdy jesteśmy w szczycie formy mentalno-duchowej, większość z nas zabija postępująca degradacja ciała".
-
Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać?
Początek nowego roku to dobry czas na podsumowanie minionych dwunastu miesięcy, na wyciągniecie wniosków i spojrzenie na wszystko z dystansem. Jest to odpowiedni moment, aby zastanowić się nad tym, co chcemy osiągnąć w 2020 roku.
-
Zaburzenia odżywiania - moja historia
Życie jest absolutnie nieprzewidywalne i potrafi mocno zaskoczyć. Przekonałam się o tym niejednokrotnie. Zastanawialiście się kiedyś jaką mają historię osoby mijane na ulicy? A może nawet nasi bliscy znajomi, o których być może wcale wszystkiego nie wiemy? Czy doświadczycie tego wszystkiego co doświadczyliście? Moja odpowiedź to zdecydowanie NIE. Nie sądziłam, że dziś będę w takiej sytuacji, w jakiej się znajduję, że moje życie tak się potoczy, że będę miała za sobą właśnie takie przeżycia, a już na pewno, że będę się zmagać z zaburzeniami odżywiania...
inspiracje zdrowie
Zaburzenia odżywiania - moja historia 2016-12-13 15:15:07 2016-12-08 21:26:59