Co warto wiedzieć przed pierwszym grzybobraniem?
Przed wędrówką po leśne specjały, należy się odpowiednio przygotować. Wiele grzybów jest niejadalnych dlatego wato sprawdzić, które z nich można zbierać a których najlepiej unikać. Pamiętaj, aby zbierać tylko te grzyby, które są ci dobrze znane! Najlepszym rozwiązaniem na pierwsze zbiory będzie zabranie ze sobą doświadczonego grzybiarza, który pomoże w wyborze najlepszych grzybów! Jeżeli nie przepadasz jednak za leśnymi wędrówkami – zadbaj o to, aby kupować grzyby tylko z zaufanych źródeł!
Jakie dania można zrobić z grzybów?
W lasach rośnie wiele gatunków grzybów. Znajdziemy tam m.in.: maślaki, podgrzybki, borowiki, rydze, opieńki, kanie czy koźlarze. Z każdego, jadalnego grzyba można przygotować wyśmienite dania: sosy (na przykład z kurek), farsze, grzyby panierowane w jajku oraz bułce tartej i usmażone na patelni a’ la kotlety, zupy, kremy, sałatki. Grzyby leśne można zasuszyć i dodawać do pierogów z kapustą lub bigosu. Grzyby można przygotować na wiele sposobów. Co jednak zrobić, by zatrzymać ich smak na dłużej? Zamarynować!
Grzyby marynowane – przygotowanie grzybów
Przepisów na grzyby marynowane jest wiele. Poniżej jednak znajduje się ten najbardziej klasyczny, który przygotowywały nasze mamy i babcie – czyli grzyby marynowane w zalewie octowej.
Przygotowywanie takich przetworów oczywiście należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania samych grzybów. Trzeba je dokładnie przebrać – pousuwać liście, igły, wszelkie zanieczyszczenia. Przejrzeć je pod kątem robaków czy innych oznak zepsucia. Następnie należy je pokroić bądź podzielić na mniejsze części (małe grzybki, idealne do słoiczka, można zostawić w całości).
Przygotowanie:
Tak przygotowane grzyby trzeba trochę obgotować. Aby to zrobić, należy przygotować duży garnek z:
- wodą (2 litry),
- przekrojoną cebulą,
- solą (2 łyżki),
- kwaskiem cytrynowym (1 łyżeczka).
Do gotującej się wody należy wrzucić grzyby i gotować około 15 minut. Po tym czasie, grzyby należy odcedzić a cebulę wyrzucić. Grzyby odstawić do wystudzenia.
W trakcie, gdy grzyby odpoczywają po gotowaniu, należy zabrać się za przygotowanie zalewy octowej. W tym celu, do czystego garnka wlewa się:
- ocet (250 ml),
- wodę (1 litr),
- liść laurowy (2 sztuki),
- ziele angielskie (6 ziarenek),
- pieprz (6 ziarenek),
- cukier (2 łyżki)
- oraz sól (1 łyżeczka).
Całość zagotować i wystudzić. Do przygotowanych wcześniej słoików, należy wsypać kilka ziarenek gorczycy i uzupełnić słoiki wystudzonymi grzybami (około ¾ słoika). Następnie zalać każdy słoik zimną zalewą i zakręcić wieczko.
Tak przygotowane słoiki należy wstawić do garnka z wodą i zagotować. Kiedy słoiki delikatnie zaczną się poruszać, należy zmniejszyć gaz i pasteryzować około 15 – 20 minut. Następnie wyjąć je na ściereczkę i ustawić do góry dnem aż do wystudzenia. W taki sposób grzyby marynowane będą cieszyć smakiem przez cały, kolejny rok. Smacznego!
Sprawdź podobny przepis: https://www.winiary.pl/przepis.aspx/77386/grzyby-marynowane