Nadchodzi czas, kiedy to właśnie grzyby zaczynają dominować w naszych kuchniach. Jesienna pora owocuje masową ilością przeróżnych ich rodzajów. W lasach znajdziemy między innymi: kurki, maślaki, borowiki, koźlarze, podgrzybki czy opieńki. Sprawdź, jak wykorzystać leśne dobrodziejstwa natury i przygotować pyszne grzyby marynowane!
Co warto wiedzieć przed pierwszym grzybobraniem?
Przed wędrówką po leśne specjały, należy się odpowiednio przygotować. Wiele grzybów jest niejadalnych dlatego wato sprawdzić, które z nich można zbierać a których najlepiej unikać. Pamiętaj, aby zbierać tylko te grzyby, które są ci dobrze znane! Najlepszym rozwiązaniem na pierwsze zbiory będzie zabranie ze sobą doświadczonego grzybiarza, który pomoże w wyborze najlepszych grzybów! Jeżeli nie przepadasz jednak za leśnymi wędrówkami – zadbaj o to, aby kupować grzyby tylko z zaufanych źródeł!
Jakie dania można zrobić z grzybów?
W lasach rośnie wiele gatunków grzybów. Znajdziemy tam m.in.: maślaki, podgrzybki, borowiki, rydze, opieńki, kanie czy koźlarze. Z każdego, jadalnego grzyba można przygotować wyśmienite dania: sosy (na przykład z kurek), farsze, grzyby panierowane w jajku oraz bułce tartej i usmażone na patelni a’ la kotlety, zupy, kremy, sałatki. Grzyby leśne można zasuszyć i dodawać do pierogów z kapustą lub bigosu. Grzyby można przygotować na wiele sposobów. Co jednak zrobić, by zatrzymać ich smak na dłużej? Zamarynować!
Grzyby marynowane – przygotowanie grzybów
Przepisów na grzyby marynowane jest wiele. Poniżej jednak znajduje się ten najbardziej klasyczny, który przygotowywały nasze mamy i babcie – czyli grzyby marynowane w zalewie octowej.
Przygotowywanie takich przetworów oczywiście należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania samych grzybów. Trzeba je dokładnie przebrać – pousuwać liście, igły, wszelkie zanieczyszczenia. Przejrzeć je pod kątem robaków czy innych oznak zepsucia. Następnie należy je pokroić bądź podzielić na mniejsze części (małe grzybki, idealne do słoiczka, można zostawić w całości).
Przygotowanie:
Tak przygotowane grzyby trzeba trochę obgotować. Aby to zrobić, należy przygotować duży garnek z:
- wodą (2 litry),
- przekrojoną cebulą,
- solą (2 łyżki),
- kwaskiem cytrynowym (1 łyżeczka).
Do gotującej się wody należy wrzucić grzyby i gotować około 15 minut. Po tym czasie, grzyby należy odcedzić a cebulę wyrzucić. Grzyby odstawić do wystudzenia.
W trakcie, gdy grzyby odpoczywają po gotowaniu, należy zabrać się za przygotowanie zalewy octowej. W tym celu, do czystego garnka wlewa się:
- ocet (250 ml),
- wodę (1 litr),
- liść laurowy (2 sztuki),
- ziele angielskie (6 ziarenek),
- pieprz (6 ziarenek),
- cukier (2 łyżki)
- oraz sól (1 łyżeczka).
Całość zagotować i wystudzić. Do przygotowanych wcześniej słoików, należy wsypać kilka ziarenek gorczycy i uzupełnić słoiki wystudzonymi grzybami (około ¾ słoika). Następnie zalać każdy słoik zimną zalewą i zakręcić wieczko.
Tak przygotowane słoiki należy wstawić do garnka z wodą i zagotować. Kiedy słoiki delikatnie zaczną się poruszać, należy zmniejszyć gaz i pasteryzować około 15 – 20 minut. Następnie wyjąć je na ściereczkę i ustawić do góry dnem aż do wystudzenia. W taki sposób grzyby marynowane będą cieszyć smakiem przez cały, kolejny rok. Smacznego!
Sprawdź podobny przepis: https://www.winiary.pl/przepis.aspx/77386/grzyby-marynowane
Powiązane artykuły
-
Odkrywamy 8 trików, które potrafi zwykła mikrofalówka, a o tym nie wiesz!
Kuchenka mikrofalowa to niesamowite urządzenie, które można spotkać w niemal każdym domu. Wykorzystywana najczęściej do odgrzewania potraw, może pełnić również wiele innych ról, o których do tej pory nie miałeś pojęcia. Odkryj razem z nami zupełnie nowe oblicze swojej starej mikrofalówki.
-
10 produktów, które powinnaś jeść każdego dnia, aby czuć się w pełni sił
Zapomnij czego nie należy jeść, zamiast tego skup się na produktach które powinnaś zajadać codziennie. Kiedy układasz dietę, warto oprzeć się na kilku podstawowych składnikach odżywczych, które sprawią że będziesz czuła się zdrowo i w pełni sił. Te produkty zapewnią Ci wiele cennych witamin i będą świetną podstawą żywieniową, dzięki której unikniesz wysokokalorycznych przekąsek.
-
5 produktów, dla których nie powinno być miejsca w Twoim jadłospisie
Jeśli postanowiłaś zadbać o zwoje zdrowie, bardzo dobrym startem jest rozpoczęcie odpowiedniej diety. Możesz, biegać, chodzić na siłownię, fitness, ale jeśli nie zwracasz uwagi na to co jesz, nie osiągniesz zamierzonego efektu. Wiele osób nie ma świadomości, że odżywia się niezdrowo dopóki nie dopadną ich problemy zdrowotne. Długotrwała i niezdrowa dieta może doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób i stanów chorobowych, które w niektórych przypadkach mogą spowodować śmierć. Pamiętajmy, że we wszystkim należy zachować umiar.
-
7 najbardziej niezdrowych napojów, które rujnują Twoje zdrowie
Na rynku dostępnych jest wiele napojów bezalkoholowych i alkoholowych, które rujnują zdrowie. Warto wiedzieć, po które z produktów ze sklepowych półek nie sięgać. Rozsądne wybieranie napojów pozwala zmniejszyć ryzyko nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jakich napojów unikać?
Kamila
7 najbardziej niezdrowych napojów, które rujnują Twoje zdrowie 2016-11-08 09:51:27 2016-11-08 09:25:39