Jakie są przyczyny hemoroidów?
- siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej,
- nieodpowiednia dieta, w której brakuje wystarczającej ilości błonnika oraz mało płynów w ciągu dnia – wszystko to prowadzi do zaparć i zwiększonej pracy jelit (w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej odbytu),
- ciąża i związane z nią zmiany hormonalne (po porodzie często hemoroidy same się zmniejszają i nie wymagają leczenia),
- choroba ta znacznie częściej pojawia się u osób otyłych, cierpiących na biegunki, które są wywołane stosowaniem środków przeczyszczających, u osób po operacjach okolicy odbytu i krocza, u osób uprawiających seks analny oraz u kobiet, które są po kilku porodach.
Jakie są objawy choroby hemoroidalnej?
Pierwszym objawem choroby jest świąd w okolicy odbytu, który niestety dosyć często jest bagatelizowany. Swędzeniu może także towarzyszyć niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry, a także pojawienie się wydzieliny z odbytu. Powiększone guzki sprawiają również wrażenie niepełnego wypróżnienia. Kolejny objaw to niewielkie krwawienie z odbytu, które można zauważyć podczas wypróżniania.
Wraz z rozwojem choroby (w przypadku jej nieleczenia) dochodzi do wypadania guzka – głównie po wypróżnianiu możemy go wyczuć w okolicy odbytu. Na początku guzek cofa się samoistnie, później musimy już mu pomóc wrócić na swoje miejsce, w późniejszym stadium choroby guzki już cały czas znajdują się na zewnątrz.
Leczenie hemoroidów
Najpierw musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który da nam skierowanie do proktologa, czyli chirurga zajmującego się schorzeniami odbytu i odbytnicy. Podczas wizyty czeka Cię najpierw podstawowe badanie diagnostyczne, a następnie anoskopia – badania trwają krótko i są bezbolesne.
Leczenie hemoroidów zależny od stadium choroby – na początku zwykle wystarczą maści i tabletki, jednak w przypadku bardziej zaawansowanej choroby może być konieczna operacja.
Najbardziej popularne metody leczenia hemoroidów:
- tabletki, maści, czopki,
- leczniczy ucisk (gumowanie lub metoda Barrona),
- zastrzyk w guzek, czyli skleroterapia,
- laseroterapia,
- metoda DGHAL, zwana metodą Morinagi,
- operacja chirurgiczna (metoda Milligana-Morgana lub metoda Fergusona),
- metoda Longo.