1. Nieodpowiednia dieta
Odżywianie oraz stosowane przez nas nawyki żywieniowe mają znaczący wpływ na nasz układ trawienny – mogą więc zwiększać lub też zmniejszać ryzyko pojawienia się zgagi. Kto jest narażony na występowanie zgagi? Przede wszystkim osoby, które spożywają znaczne ilości takich produktów jak m.in. napoje gazowane, kawa, pomidory, słodycze, ostre przyprawy oraz owoce cytrusowe. Powyższe produkty w dużej mierze powodują zwiększenie produkcji kwaśnych soków żołądkowych, które są odpowiedzialne za uczucie pieczenia w przełyku.
W grupie ryzyka są także osoby cierpiące na nadwagę lub otyłość. W przypadku zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej, w jamie brzusznej zwiększa się ciśnienie – jeśli zostaną przekroczone dopuszczalne normy następuje cofanie się pokarmu do przełyku i podrażnienie śluzówki.
2. Niewłaściwy styl życia
Mimo, iż według badań zgaga dotyka zazwyczaj osób dopiero po 50. roku życia, to coraz częściej na ten problem skarżą się również młode osoby. Wynika to z faktu nadużywania przez nie wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Nikotyna prowadzi do zmniejszenia napięcia mięśnia, który zamyka żołądek, co przyczynia się do przemieszczania się pokarmu do górnych odcinków układu pokarmowego. Alkohol działa bardzo podobnie – także rozluźnia mięśnie, co prowadzi do niepożądanego przemieszczania się treści żołądkowych.
3. Stres w codziennym życiu
Według przeprowadzonych badań na występowanie zgagi znacznie częściej narażone są osoby, które żyją w długotrwałym stresie. Taki stan prowadzi bowiem do poważnych zaburzeń układu krążenia, obniżenia odporności oraz do problemów z układem trawiennym. Najczęstszą przyczyną stresu jest praca – dlatego jeśli często zostajesz po godzinach lub też w pracy panuje nerwowa atmosfera, to musisz wiedzieć, że jesteś narażony na pojawienie się zgagi, czy też nawet na rozwój choroby wrzodowej.
4. Pozostałe przypadki
- zgaga pojawia się również w przypadku osób, u których występują takie dolegliwości jak: niestrawność, wrzody żołądka, wrzody dwunastnicy oraz refluks żołądkowo-przełykowy,
- na zgagę narażone są znacznie bardziej także osoby zażywające antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne oraz leki z kwasem acetylosalicylowym,
- również w przypadku kobiet spodziewających się dziecka, ryzyko występowania zgagi jest dosyć wysokie (tuż obok mdłości jest to najczęstsza dolegliwość).