Bóle pojawiają się najczęściej na dzień przed krwawieniem lub też w pierwszym dniu miesiączki. Następnie objawy te najczęściej stopniowo się zmniejszają, aż w końcu zanikają całkowicie. Niestety w niektórych przypadkach, silne bóle mogą utrzymywać się nawet przez cały okres krwawienia. Na bolesne miesiączki cierpi około 40 % dorosłych kobiet, z czego 10 % ze względu na silne dolegliwości musi pozostać w łóżku nawet przez kilka dni. To właśnie silne bóle miesiączkowe są główną przyczyną nieobecności kobiet w pracy oraz w szkole.
Oprócz bólów brzucha, w okresie miesiączki mogą pojawić się także inne, równie uciążliwe dolegliwości takie jak: rozstrój żołądkowo-jelitowy, ból pleców oraz bóle głowy. Inne symptomy zbliżającej się miesiączki to: osłabienie i zmęczenie, nudności i wymioty, zaburzenia pokarmowe, a także depresyjny nastrój i drażliwość.
Jakie są przyczyny bolesnych miesiączek?
Bolesne miesiączki występują z powodu przyczyn organicznych oraz czynnościowych.
Przyczyny organiczne:
- przerost błony śluzowej macicy poza jamę macicy,
- podśluzówkowe oraz śródścienne mięśniaki macicy,
- niedorozwój, zmiany położenia oraz wady macicy,
- zwężenie kanału szyjki macicy,
- stany zapalne przydatków oraz przymacicz.
Przyczyny czynnościowe:
- nadmierna kurczliwość mięśni macicy,
- uwarunkowania hormonalne,
- nieprawidłowe złuszczanie się błony śluzowej macicy,
- czynniki psychiczne.
Leczenie bolesnych miesiączek
W sytuacji, gdy bolesne miesiączki się powtarzają, powinniśmy udać się do ginekologa w celu wyjaśnienia ich przyczyny oraz wykluczenia zmian chorobowych. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad oraz wykona odpowiednie badanie.
- W przypadku, gdy ginekolog stwierdzi, iż przyczyną dolegliwości miesiączkowych jest niedorozwój macicy, jej wadliwa budowa lub mięśniaki, to mamy wówczas to czynienia z tzw. wtórnym bolesnym miesiączkowaniem. Tutaj stosuje się leczenie przyczynowe, które ma na celu wyleczenie choroby podstawowej.
- Jeśli jednak badanie nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, co zdarza się w większości przypadków, to wtedy mówimy o pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu, z którym zmagają się zwykle młode dziewczyny będące jeszcze przed 20. rokiem życia.
Leczenie bolesnych miesiączek i łagodzenie objawów
Leki przeciw bolesnemu miesiączkowaniu to: inhibitory syntezy prostaglandyn, leki uspokajające, leki hormonalne, leki przeciwbólowe z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz leki rozkurczowe. Ulgę mogą przynieść również ciepłe okłady na podbrzusze. Na dwa dni przed spodziewanym krwawieniem można sięgnąć także po napary ziołowe z liści mięty, malin lub rumianku.