Bolesne miesiączki są powszechnym określeniem silnych bólów kurczowych występujących w okolicy krzyżowej i podbrzusza, które pojawiają się w okresie menstruacji. Bóle miesiączkowe pojawiają się najczęściej tuż przed spodziewanym okresem oraz w jego pierwszych dniach. Bóle miesiączkowe występują u zdecydowanej większości kobiet, jednak w niektórych przypadkach są one tak silne, że uniemożliwiają kobietom normalne funkcjonowanie.
Alexander Raths @ 123rf.com
Bóle pojawiają się najczęściej na dzień przed krwawieniem lub też w pierwszym dniu miesiączki. Następnie objawy te najczęściej stopniowo się zmniejszają, aż w końcu zanikają całkowicie. Niestety w niektórych przypadkach, silne bóle mogą utrzymywać się nawet przez cały okres krwawienia. Na bolesne miesiączki cierpi około 40 % dorosłych kobiet, z czego 10 % ze względu na silne dolegliwości musi pozostać w łóżku nawet przez kilka dni. To właśnie silne bóle miesiączkowe są główną przyczyną nieobecności kobiet w pracy oraz w szkole.
Oprócz bólów brzucha, w okresie miesiączki mogą pojawić się także inne, równie uciążliwe dolegliwości takie jak: rozstrój żołądkowo-jelitowy, ból pleców oraz bóle głowy. Inne symptomy zbliżającej się miesiączki to: osłabienie i zmęczenie, nudności i wymioty, zaburzenia pokarmowe, a także depresyjny nastrój i drażliwość.
Jakie są przyczyny bolesnych miesiączek?
Bolesne miesiączki występują z powodu przyczyn organicznych oraz czynnościowych.
Przyczyny organiczne:
- przerost błony śluzowej macicy poza jamę macicy,
- podśluzówkowe oraz śródścienne mięśniaki macicy,
- niedorozwój, zmiany położenia oraz wady macicy,
- zwężenie kanału szyjki macicy,
- stany zapalne przydatków oraz przymacicz.
Przyczyny czynnościowe:
- nadmierna kurczliwość mięśni macicy,
- uwarunkowania hormonalne,
- nieprawidłowe złuszczanie się błony śluzowej macicy,
- czynniki psychiczne.
Leczenie bolesnych miesiączek
W sytuacji, gdy bolesne miesiączki się powtarzają, powinniśmy udać się do ginekologa w celu wyjaśnienia ich przyczyny oraz wykluczenia zmian chorobowych. Lekarz przeprowadzi z nami wywiad oraz wykona odpowiednie badanie.
- W przypadku, gdy ginekolog stwierdzi, iż przyczyną dolegliwości miesiączkowych jest niedorozwój macicy, jej wadliwa budowa lub mięśniaki, to mamy wówczas to czynienia z tzw. wtórnym bolesnym miesiączkowaniem. Tutaj stosuje się leczenie przyczynowe, które ma na celu wyleczenie choroby podstawowej.
- Jeśli jednak badanie nie wykazuje żadnych nieprawidłowości, co zdarza się w większości przypadków, to wtedy mówimy o pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu, z którym zmagają się zwykle młode dziewczyny będące jeszcze przed 20. rokiem życia.
Leczenie bolesnych miesiączek i łagodzenie objawów
Leki przeciw bolesnemu miesiączkowaniu to: inhibitory syntezy prostaglandyn, leki uspokajające, leki hormonalne, leki przeciwbólowe z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz leki rozkurczowe. Ulgę mogą przynieść również ciepłe okłady na podbrzusze. Na dwa dni przed spodziewanym krwawieniem można sięgnąć także po napary ziołowe z liści mięty, malin lub rumianku.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Wioletta
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26