Hemoroidy, czyli guzki krwawnicze ma każdy z nas. Mają wygląd małych poduszeczek wypełnionych krwią i pełnią w naszym organizmie bardzo ważną funkcję – uszczelniają kanał odbytu i wraz z mięśniami zwieraczami umożliwiają kontrolować oddawanie gazów i stolca. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy guzki te są zbyt rozciągnięte, mają w sobie zbyt dużą ilość krwi i nie opróżniają się z niej do końca. Z czasem ze względu na zaleganie krwi dochodzi do stanu zapalnego, który dotyczy guzków oraz tkanek odbytu – wtedy mówimy o żylakach odbytu, czyli chorobie hemoroidalnej.
georgerudy @ 123rf.com
Jakie są przyczyny hemoroidów?
- siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej,
- nieodpowiednia dieta, w której brakuje wystarczającej ilości błonnika oraz mało płynów w ciągu dnia – wszystko to prowadzi do zaparć i zwiększonej pracy jelit (w trakcie wypróżniania dochodzi do rozciągnięcia błony śluzowej odbytu),
- ciąża i związane z nią zmiany hormonalne (po porodzie często hemoroidy same się zmniejszają i nie wymagają leczenia),
- choroba ta znacznie częściej pojawia się u osób otyłych, cierpiących na biegunki, które są wywołane stosowaniem środków przeczyszczających, u osób po operacjach okolicy odbytu i krocza, u osób uprawiających seks analny oraz u kobiet, które są po kilku porodach.
Jakie są objawy choroby hemoroidalnej?
Pierwszym objawem choroby jest świąd w okolicy odbytu, który niestety dosyć często jest bagatelizowany. Swędzeniu może także towarzyszyć niewielkie uszkodzenie śluzówki i skóry, a także pojawienie się wydzieliny z odbytu. Powiększone guzki sprawiają również wrażenie niepełnego wypróżnienia. Kolejny objaw to niewielkie krwawienie z odbytu, które można zauważyć podczas wypróżniania.
Wraz z rozwojem choroby (w przypadku jej nieleczenia) dochodzi do wypadania guzka – głównie po wypróżnianiu możemy go wyczuć w okolicy odbytu. Na początku guzek cofa się samoistnie, później musimy już mu pomóc wrócić na swoje miejsce, w późniejszym stadium choroby guzki już cały czas znajdują się na zewnątrz.
Leczenie hemoroidów
Najpierw musimy udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który da nam skierowanie do proktologa, czyli chirurga zajmującego się schorzeniami odbytu i odbytnicy. Podczas wizyty czeka Cię najpierw podstawowe badanie diagnostyczne, a następnie anoskopia – badania trwają krótko i są bezbolesne.
Leczenie hemoroidów zależny od stadium choroby – na początku zwykle wystarczą maści i tabletki, jednak w przypadku bardziej zaawansowanej choroby może być konieczna operacja.
Najbardziej popularne metody leczenia hemoroidów:
- tabletki, maści, czopki,
- leczniczy ucisk (gumowanie lub metoda Barrona),
- zastrzyk w guzek, czyli skleroterapia,
- laseroterapia,
- metoda DGHAL, zwana metodą Morinagi,
- operacja chirurgiczna (metoda Milligana-Morgana lub metoda Fergusona),
- metoda Longo.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Wioletta
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26