Składniki na około 20 trufli:
- 1/3 szklanki suchej kaszy jaglanej + niecałe 2/3 szklanki wody
- 75 g suszonych daktyli
- 60 – 75 ml ciemnego rumu
- 100 g gorzkiej czekolady dobrej jakości o dużej zawartości kakao (użyłam czekolady z 92% zawartością kakao, słodzonej cukrem kokosowym)
- po dużej szczypcie soli i mielonej wanilii
- 1/3 łyżeczki mielonego kardamonu, szczypta pieprzu kajeńskiego/chilli/czarnego pieprzu
- odrobina kakao do posypania gotowych trufli lub roztopiona czekolada do maczania
Daktyle pokroić na małe kawałki, przełożyć do miseczki i zalać rumem – odstawić do namoczenia na minimum dwie godziny (można również na całą noc).
Kaszę jaglaną przełożyć na gęste sito, bardzo dokładnie przepłukać pod strumieniem zimnej, bieżącej wody. W garnuszku zagotować wodę wraz z solą i wanilią, do gotującej się wody wsypać kaszę, ponownie doprowadzić do wrzenia, po czym zmniejszyć ogień do minimum i gotować po przykryciem, nie mieszając, aż kasza wchłonie cały płyn (około 12 minut) – uważać, by kasza nie przypaliła się pod koniec gotowania. Ugotowaną kaszę pozostawić w garnuszku do lekkiego przestudzenia.
Ciepłą kaszę przełożyć do naczynia. Blendować ręcznym blenderem, aż do uzyskania prawie gładkiej masy. Dodać namoczone daktyle, kardamon i pieprz – kontynuować blendowanie aż masa stanie się gładka (zależnie od mocy blendera, około 5 minut).
Czekoladę połamać na mniejsze kawałki i przełożyć do miseczki. W niedużym garnuszku zagotować odrobinę wody, na garnku umieścić miseczkę z czekoladą tak, by miska nie dotykała powierzchni płynu. Roztopić czekoladę w wodnej kąpieli uważając, by naczynie z czekoladą zbyt mocno się nie rozgrzewało. Roztopioną czekoladę wlać do miski z kaszą i ponownie zblendować. Naczynie z masą truflową zabezpieczyć od góry talerzem lub folią spożywczą i wstawić do lodówki na kilka/kilkanaście godzin do stężenia.
Porcje gotowej masy nabierać łyżeczką i formować w dłoniach niewielkie trufle – odkładać na talerz. Gotowe trufle posypać kakao lub maczać w roztopionej czekoladzie i odkładać na kratkę do jej stężenia. Trufle przechowywać w lodówce.
Smacznego!
Porady:
- Gotowa masa truflowa powinna być miękka, ale dająca się formować.
- Konsystencja masy zależeć może od rodzaju i stopnia ugotowania kaszy, ilości dodanego alkoholu czy jakości czekolady lub daktyli. Może się zdarzyć, że masa będzie zbyt rzadka i nadmiernie klejąca – należy wówczas dodać więcej roztopionej czekolady lub suche kakao. Masę można zagęścić również zmielonymi orzechami. Po tym należy ją ponownie odstawić do lodówki, najlepiej na kilka godzin.
- Trufle, które będą maczane w czekoladzie mogą pozostać bardziej miękkie – czekolada stworzy chrupiącą warstwę, która zabezpieczy przed rozpływaniem się masy w dłoniach. Trufle posypane kakao powinny mieć stabilniejszą formę.
- Jeśli czekoladki są zbyt wytrawne można dosłodzić je ksylitolem lub cukrem kokosowym – najlepiej zmielonym na puder (taki dodatkowo zagęści masę).
- Dodając 75 ml rumu uzyska się mocno, choć nieprzesadnie alkoholowe czekoladki. Jeśli preferowana jest delikatniejsza nuta alkoholu – zmniejszyć jego ilość. Rum można również zastąpić innym wysokoprocentowym alkoholem, np. whiskey.