Hydroterapia
Metoda wymyślona przez ks. Kneippa jest sposobem walki z wysoką gorączką. Polega na schładzaniu ciała za pomocą wilgotnego prześcieradła. Materiał moczy się w chłodnej wodzie z dodatkiem octu jabłkowego, a następnie owija nim ciało. Po 30 minut prześcieradło zdejmuje się, zakłada suchą piżamę i kładzie się do łóżka. Poleca się w tym czasie picie naparu z lipy, malin lub czarnego bzu.
Nasturcja na zapalenie pęcherza
Mróz i wiatr sprzyjają zapaleniom dróg moczowych. Można łagodzić ich objawy poprzez picie naparu z nasturcji. Do jego przygotowania używa się suszonych lub świeżych kwiatów rośliny. Ich działanie jest bakteriobójcze. Aby wyleczyć zapalenie pęcherza, powinno się pić napar 3 razy dziennie po wcześniejszym parzeniu go przez 10 minut.
Jagody na dolegliwości żołądkowe
Gdy zarazimy się grypą żołądkową, możemy sięgnąć po czarne jagody, które niszczą wirusy i bakterie. Napar przygotowany z ich liści i suszonych owoców zatrzymuje biegunkę. Można ją wyleczyć, pijąc po pół szklanki jagód co 2 godziny. Wystarczy łyżkę suszu jagodowego wymieszać z łyżką liści szałwii i zalać wrzątkiem. Po 5 minutach napar jest gotowy. Uwaga: ze względu na obecność szałwii naparu nie mogą pić ciężarne.
Przeciwkaszlowy tymianek i cebula
Mokry kaszel leczy się naparem z tymianku. Aby go przygotować, należy zalać łyżeczkę ziół wrzątkiem i gotować przez 5 minut. Gdy napar wystygnie, dodaje się do niego łyżeczkę niepodgrzewanego miodu. Domowy syrop pije się 3razy dziennie.
Na suchy kaszel skuteczny będzie natomiast syrop z cebuli. Przygotowuje się go z pokrojonej w kostkę cebuli, którą wkłada się do słoika wraz z 3 łyżkami miodu. Słoik wraz z zawartością gotuje się przez 15 minut w garnku do rozpuszczenia miodu. Następnie przecedza się wywar i pije się go 3 razy dziennie po łyżce.