Najczęstszym problemem przy badaniu krwi okazuje się anemia lub jej początki. Objawia się ona zbyt niskim poziomem hemoglobiny lub ilości płytek krwi. Przy anemii nie powinniśmy mieć wykonywanych zabiegów chirurgicznych, które wiążą się z możliwością utraty krwi. Jeśli anemia jest znaczna, lekarz prowadzący powinien przepisać preparaty z żelazem, są one dostępne w aptekach bez recepty.
Warto również włączyć do swojej diety czerwone mięso, natkę pietruszki czy sok z buraków, które znacznie poprawiają podstawowe parametry krwi. Zmiany zauważymy już po miesiącu stosowania, kiedy trzeba będzie wykonać badania kontrolne, ale jednocześnie polepszy się nasze samopoczucie, powinniśmy mieć więcej sił i chęci do życia.
Dobrym nawykiem jest uprawianie sportu choćby w łagodnej formie. Aktywność fizyczna powoduje dotlenienie naszego organizmu, przyśpieszenie krążenia, co tym samym korzystnie wpływa również na produkcję czerwonych krwinek.
Kiedy wyniki krwi nie są najlepsze, odstawmy na bok używki takie jak kawa, herbata, alkohol czy papierosy, które nie są potrzebne naszemu organizmowi i mogą powodować pogorszenie wyników lub dłuższe wracanie do optymalnej formy.