Nadmiar obowiązków i bunt umysłu
Kiedy ciągle o czymś zapominamy i mamy problemy ze skupieniem się na wykonywanych czynnościach, powinniśmy pomyśleć o biofeedback’u. Gdy nasz układ nerwowy jest przeciążony nadmiarem obowiązków, zadań i stresu, możemy rozpocząć trening, który zwiększy efektywność umysłu i poprawi szybkość kojarzenia. Metoda została opracowana w latach 60. ubiegłego wieku, by piloci byli w stanie szybciej się uczyć i błyskawicznie reagować na niebezpieczeństwo. Jej celem było nauczenie poddawanych jej osób kontrolowania napięcia nerwowego i stresu.
Trening ze specjalistą
Jeśli chcemy nauczyć się kontrolować stan napięcia nerwowego, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. W Polsce działa około 1000 ośrodków proponujących biofeedback. Osoba zgłaszająca się na terapię jest podpinana do elektrod, które rejestrują fale mózgowe. Dzięki temu trening jest bardziej efektywny – specjalista widzi, kiedy i jakie porady powinien dać trenującemu, by ten przestał się stresować i nauczył się lepiej skupiać na swoich zadaniach.
Skutki stresu
Korzystanie z biofeedback’u może przynieść wymierne korzyści. Nie chodzi tu jedynie o poprawę sprawności umysłowej, ale także o pozbycie się wielu dolegliwości fizycznych. Stres może skutkować silnymi bólami głowy, pleców, brzucha, czy też obniżeniem odporności. Jego wyeliminowanie może znacznie poprawić komfort życia na wszystkich płaszczyznach.