Odpoczynek
Najprostsze sposoby najczęściej są najlepsze. Na jesienny, zły nastrój często pomaga odpoczynek. Wystarczy spać przez odpowiednią ilość godzin, czytać, chodzić do kosmetyczki, na spacery czy też brać długie kąpiele. Relaks sprawi, że negatywne emocje znikną bez względu na to, jaką formę odpoczynku preferujemy.
Dieta
Jesień to sezon na wiele owoców i warzyw, które trudno jest kupić świeże o innej porze roku. Dodatkowo to czas na grzyby, które możemy zebrać samodzielnie, a następnie przygotować z ich aromatyczne danie. Nastrój poprawi się, jeżeli urozmaicimy dietę i wprowadzimy do codziennego jadłospisu więcej warzyw i owoców, które dostarczą nam witamin. Warto zrezygnować natomiast z kawy, dużych ilości herbaty czy alkoholu, które co prawda dają chwilowe zadowolenie, ale nie wpływają pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego. Czasem warto sięgnąć jedynie po lampkę grzanego wina pachnącego przyprawami korzennymi bądź grzanego piwa z miodem i cytryną, które dostarczą do organizmu cenne składniki odżywcze.
Kolory
Szaro, ponuro i deszczowo – nawet jeśli tak jest na zewnątrz, to nie ma powodu, by dostosowywać ubranie i wystrój mieszkania do kapryśnej aury. Warto zakładać kolorowe ubrania, komponować różnobarwne posiłki czy nawet zmienić pościel na inną – soczystą i intensywnie kolorową.
Zapachy
Nastrój poprawiają również zapachy. Aromaty pomarańczy, grejpfruta, wanilii, zielonego jabłuszka czy lawendy sprawiają, że mamy więcej energii do życia, pozbywamy się stresu i jesteśmy szczęśliwsi. Aby dom wypełnił się ulubionym zapachem, można postawić na świece, kadzidełka lub odświeżacze powietrza.
Światło
Niedobór światła słonecznego powoduje wytwarzanie większych ilości melatoniny, czyli hormonu snu. Jeśli jesienią jesteśmy ospali, zmęczeni i pozbawieni energii, powinniśmy pomyśleć o seansie fototerapii.
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna – bez względu na jej rodzaj i intensywność – pozytywnie wpływa na samopoczucie. Gdy ćwiczymy, podnosi się poziom hormonu szczęścia w organizmie i jesienna depresja znika.
Towarzystwo
Gdy mamy zły humor, powinniśmy spotykać się z ludźmi, których lubimy. Dobrze jest odwiedzić przyjaciółkę lub zaprosić ją do siebie i razem obejrzeć ulubiony serial. Kilka chwil z drugim człowiekiem potrafi zdziałać cuda.
Psycholog
Jeżeli zły nastrój utrzymuje się pomimo wprowadzenia kilku zmian, warto pomyśleć o wizycie u specjalisty. Niekiedy przyczyną depresji nie jest jesienna aura, ale inne problemy, np. śmierć bliskiej osoby czy trudności ze znalezieniem pracy. Psycholog pomoże, gdy przez kilka tygodni cierpimy z powodu niskiego libido, obniżenia nastroju, braku motywacji czy nieumiejętności skupienia się na pracy.