Kiedy szybciej zapada zmrok i robi się chłodniej, mamy więcej czasu, aby zająć się rozwojem osobistym. Możemy zarówno czytać, ćwiczyć pamięć, grając w Scrabble, jak i postawić na biofeedback. Czym jest ten ostatni i kiedy warto o nim pomyśleć? Czy ćwiczenia umysłu rzeczywiście przynoszą efekty?
Ivan Mikhaylov @ 123rf.com
Nadmiar obowiązków i bunt umysłu
Kiedy ciągle o czymś zapominamy i mamy problemy ze skupieniem się na wykonywanych czynnościach, powinniśmy pomyśleć o biofeedback’u. Gdy nasz układ nerwowy jest przeciążony nadmiarem obowiązków, zadań i stresu, możemy rozpocząć trening, który zwiększy efektywność umysłu i poprawi szybkość kojarzenia. Metoda została opracowana w latach 60. ubiegłego wieku, by piloci byli w stanie szybciej się uczyć i błyskawicznie reagować na niebezpieczeństwo. Jej celem było nauczenie poddawanych jej osób kontrolowania napięcia nerwowego i stresu.
Trening ze specjalistą
Jeśli chcemy nauczyć się kontrolować stan napięcia nerwowego, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. W Polsce działa około 1000 ośrodków proponujących biofeedback. Osoba zgłaszająca się na terapię jest podpinana do elektrod, które rejestrują fale mózgowe. Dzięki temu trening jest bardziej efektywny – specjalista widzi, kiedy i jakie porady powinien dać trenującemu, by ten przestał się stresować i nauczył się lepiej skupiać na swoich zadaniach.
Skutki stresu
Korzystanie z biofeedback’u może przynieść wymierne korzyści. Nie chodzi tu jedynie o poprawę sprawności umysłowej, ale także o pozbycie się wielu dolegliwości fizycznych. Stres może skutkować silnymi bólami głowy, pleców, brzucha, czy też obniżeniem odporności. Jego wyeliminowanie może znacznie poprawić komfort życia na wszystkich płaszczyznach.
Powiązane artykuły
-
Historia dojrzewania miłości w kilkunastu ilustracjach. Tak powinna wyglądać
Miłość od pierwszej chwili spotkania do ostatniego oddechu jest czymś niewyrażalnie pięknym. Najczęściej możesz ją zobaczyć w codziennych małych gestach i przy wspólnie spędzonych chwilach. Ilustrator Pascal Campion wie jak ją wyrazić w rysunku, aby niemalże poczuć ja na własnej skórze. Warto doceniać małe rzeczy. Prawdziwa miłość to...
-
Jak pokonać jesienną depresję i cieszyć się życiem?
Jesienią organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości promieni słonecznych, przez co łatwiej jest o złe samopoczucie. Można z nim walczyć i starać się cieszyć każdym jesiennym dniem. Jak nie dać się słocie i kapryśnej pogodzie? Jak znaleźć pozytywne aspekty końca lata?
-
Cześć, to ja, ex-Anorektyczka!
Tak chyba zaczęłabym rozmowę na spotkaniu AA (Anonimowych Anorektyczek). A one poraziłyby mnie swoim spojrzeniem i padłabym trupem u ich stóp…
-
Sprawdzone sposoby na jesienna stagnację i brak energii
Jeśli jesienią doskwiera nam brak energii, możemy sobie z nim poradzić. Aby mieć więcej zapału i motywacji do działania, warto zastosować się do kilku prostych zasad. Dzięki nim nie dopadnie nas jesienna melancholia, a słoty i chłodne wieczory nie staną się przyczyną przeziębienia lub grypy.
Kamila
Sprawdzone sposoby na jesienna stagnację i brak energii 2016-10-17 07:28:12 2016-09-13 13:49:42