Witamina D spełnia w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, jednak aby mogła działać prawidłowo musi być dostarczana w ściśle określonych dawkach. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór może nam zaszkodzić. Z przedawkowaniem witaminy D zwykle mamy do czynienia w sytuacji, gdy przyjmujemy zbyt dużą dawkę preparatów witaminowo-mineralnych (cztery razy więcej niż jest to zalecane w ulotce). Natomiast niedobór witaminy D wynika głównie z niezbyt częstej ekspozycji na słońce.
Witamina D - objawy nadmiaru:
- utrata apetytu,
- częste nudności i wymioty,
- osłabienie,
- zwiększone uczucie pragnienia,
- wzmożone oddawanie moczu,
- pocenie się,
- biegunka,
- świąd skóry,
- ból głowy i oczu.
Witamina D – jakie są skutki nadmiaru?
W przypadku przedawkowania witaminy D dochodzi do gromadzenia się wapnia w tkankach (m.in. w sercu, tętnicach i nerkach). Dochodzi wtedy do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Zwiększa się również zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. W przypadku ciężarnych kobiet przedawkowanie witaminy D jest niebezpieczne dla dziecka, ponieważ może powodować deformacje i choroby kości.
Witamina D - objawy niedoboru:
- bóle kostno-mięśniowe,
- choroby przyzębia,
- utrata apetytu,
- biegunka,
- bezsenność,
- zaburzenia widzenia,
- pieczenie w jamie ustnej i gardle.
Witamina D – jakie są skutki niedoboru?
Zbyt mała dawka witaminy D powoduje rozwój krzywicy u małych dzieci, natomiast u dorosłych prowadzi do osteoporozy i tzw. osteomalacji. Mogą się także pojawić problemy z chodzeniem, gdyż w znacznym stopniu słabnie siła mięśni, występują również bolesne kurcze.
Niedobór witaminy D zwiększa także ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (szczególnie nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów. Ponadto niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia.
Niedobór witaminy D w czasie ciąży może doprowadzić z kolei do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu.