Odpowiednie stężenie w naszym organizmie witaminy D powoduje, że nasz kości są mocne, a zęby zdrowe. Dodatkowo, witamina ta odpowiada także za prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia, za zachowanie szczupłej sylwetki oraz za ograniczenie ryzyka rozwoju raka. Warto jednak podkreślić, że tak jak w przypadku większości witamin i składników mineralnych, zarówno nadmiar jak i niedobór witaminy D w organizmie może stanowić dla nas poważne zagrożenie. Poniżej przedstawiamy główne objawy niedoboru oraz nadmiaru witaminy D.
photka @ 123rf.com
Witamina D spełnia w naszym organizmie wiele istotnych funkcji, jednak aby mogła działać prawidłowo musi być dostarczana w ściśle określonych dawkach. Zarówno jej nadmiar, jak i niedobór może nam zaszkodzić. Z przedawkowaniem witaminy D zwykle mamy do czynienia w sytuacji, gdy przyjmujemy zbyt dużą dawkę preparatów witaminowo-mineralnych (cztery razy więcej niż jest to zalecane w ulotce). Natomiast niedobór witaminy D wynika głównie z niezbyt częstej ekspozycji na słońce.
Witamina D - objawy nadmiaru:
- utrata apetytu,
- częste nudności i wymioty,
- osłabienie,
- zwiększone uczucie pragnienia,
- wzmożone oddawanie moczu,
- pocenie się,
- biegunka,
- świąd skóry,
- ból głowy i oczu.
Witamina D – jakie są skutki nadmiaru?
W przypadku przedawkowania witaminy D dochodzi do gromadzenia się wapnia w tkankach (m.in. w sercu, tętnicach i nerkach). Dochodzi wtedy do zaburzenia pracy serca i ośrodkowego układu nerwowego. Zwiększa się również zapadalność na kamicę pęcherzyka żółciowego oraz nerek. W przypadku ciężarnych kobiet przedawkowanie witaminy D jest niebezpieczne dla dziecka, ponieważ może powodować deformacje i choroby kości.
Witamina D - objawy niedoboru:
- bóle kostno-mięśniowe,
- choroby przyzębia,
- utrata apetytu,
- biegunka,
- bezsenność,
- zaburzenia widzenia,
- pieczenie w jamie ustnej i gardle.
Witamina D – jakie są skutki niedoboru?
Zbyt mała dawka witaminy D powoduje rozwój krzywicy u małych dzieci, natomiast u dorosłych prowadzi do osteoporozy i tzw. osteomalacji. Mogą się także pojawić problemy z chodzeniem, gdyż w znacznym stopniu słabnie siła mięśni, występują również bolesne kurcze.
Niedobór witaminy D zwiększa także ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (szczególnie nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób zapalnych, chorób autoimmunologicznych oraz nowotworów. Ponadto niedobór witaminy D może także przyśpieszyć proces starzenia.
Niedobór witaminy D w czasie ciąży może doprowadzić z kolei do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną uszkodzenia funkcji mózgowych, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia schizofrenii czy autyzmu.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Wioletta
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26