Dlaczego to właśnie kobiety częściej cierpią na zapalenie pęcherza?
Zakażenia układu moczowego to jedne z najczęstszych przypadłości występujących u kobiet. Aż w 90 proc. przypadków zakażenia – mamy do czynienia właśnie z zapaleniem pęcherza moczowego, które co prawda nie jest groźne dla naszego organizmu, jednak z pewnością bardzo uciążliwe. Dolegliwość ta jest związana z pojawieniem się w pęcherzu moczowym patogenów, o które nietrudno ze względu na bliskość pochwy oraz odbytu. To właśnie jest powodem, że zapalenie pęcherza dotyka znacznie częściej kobiet niż mężczyzn. Ze względu na budowę anatomiczną kobiet, w ich przypadku znacznie łatwiej jest bakteriom przedostać się do pęcherza wywołując tym samym zakażenie. Patogenem, który odpowiada za taką przypadłość jest zazwyczaj bakteria jelitowa Escherichia coli.
Jak się okazuje, aż 75-90 proc. infekcji dolnych dróg moczowych wynika ze wzmożonej aktywności seksualnej. Ponadto, zapalenie pęcherza może również wynikać z cukrzycy, otyłości oraz przewlekłego korzystania z cewników. Infekcje mogą być także spowodowane reakcjami alergicznymi na tampony oraz podpaski. U młodych kobiet dolegliwość ta może również mieć związek ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, spiralek oraz krążków dopochwowych. Zapalenie pęcherza moczowego może także wynikać z wad anatomicznych układu moczowego, ze zbyt długiego przetrzymywania moczu w pęcherzu oraz z nieodpowiedniej higieny intymnej.
Jak się objawia zapalenie pęcherza?
- nagła, silna potrzeba oddania moczu oraz częste chodzenie do toalety, również w nocy,
- odczuwanie dyskomfortu podczas oddawanie moczu, pieczenie i ból,
- podwyższona temperatura ciała, osłabienie,
- ból w podbrzuszu.
Jak zapobiegać i leczyć zapalenie pęcherza?
- nie powinniśmy siadać na zimnych murach, schodach czy poręczach (sprzyja to schorzeniom układu moczowego),
- należy dbać o odpowiednią higienę miejsc intymnych i stosować specjalny płyn lub żel do higieny intymnej o odpowiednim pH,
- kobiety powinny unikać produktów, które mogą podrażnić cewkę moczową,
- należy często pić płyny, co sprzyja wypłukiwaniu bakterii,
- przed i po stosunku płciowym należy wziąć prysznic.
W momencie, gdy już dojdzie do zakażenia dróg moczowych, warto sięgnąć po specjalne preparaty, które zawierają w swoim składzie furaginę, a także w codziennej diecie należy stosować naturalne produkty bogate w witaminę C (m.in. aronia, żurawina, czarna porzeczka). Oczywiście w przypadku silnych i nieustających dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Co ważne, powinniśmy lek stosować do samego końca według zaleceń lekarza, a nie do ustąpienia objawów – tylko w taki sposób możemy uniknąć nawrotu uciążliwej dolegliwości.