- Inne dla chłopców i dziewczynek
Skład mleka jest tak dostosowany, aby w zależności od wieku dziecka, jego potrzeb, a nawet pory dnia, dostarczyć mu odpowiednich wartości z każdym przyjmowanym posiłkiem. Mleko mamy, która urodziła chłopca różni się składem od tego, którym trzeba wykarmić dziewczynkę. Jako, że chłopcy szybciej przybierają na wadze, mają na mleko większe zapotrzebowanie.
- Karmiąc chudniesz
Zmagazynowana w trakcie ciąży ilość tkanki tłuszczowej zostaje spożytkowana w trakcie karmienia piersią. Rzecz dzieje się dlatego, że organizm potrzebuje znacznie więcej energii do wytworzenia mleka, co przekłada się na sukcesywną utratę wagi w kolejnych miesiącach karmienia piersią.
- Większy biust nie oznacza większych porcji mleka
Choć mogłoby się wydawać, że kobieta o pokaźnym biuście jest w stanie lepiej wykarmić swoją pociechę, stwierdzenie to nie ma nic wspólnego z prawdą. O ilości mleka decyduje przede wszystkim ilość tkanki tłuszczowej.
- Mleko jako przekaźnik informacji
Słodki smak matczynego mleka zawiera około 40 substancji zapachowych. Niemowlę podczas karmienia rozpoznaje produkty, które spożyła wcześniej mama, kształtując sobie tym samym upodobania żywieniowe. Maluch jest w stanie po zapachu odróżnić mleko mamy od mleka innej kobiety.
- Dwie istoty – jedno zdrowie
O przyszłej kondycji zdrowotnej dziecka decyduje sposób odżywiania się ciężarnej. Odpowiednia dieta, zarówno w ciąży, jak i w trakcie karmienia piersią, dostarczy maluchowi wszelkich składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania.