Pękające pięty
Nieprawidłowe złuszczanie tej partii i jej naturalne zgrubienie powodują, że często właśnie w tym miejscu pojawiają się nieestetyczny pęknięcia, które dodatkowo często krwawią, ropieją i bolą. Żeby pozbyć się problemu należy moczyć nogi w kąpieli z dodatkiem siemienia. 2 garści należy zalać 2 l wody do wytworzenia się śluzu. Gdy naskórek zmięknie ścieramy go tarką i wsmarowujemy maść z witaminą A, lub mocznikiem. Staraj się nie używać popularnego pumeksu, w którym zostają resztki startego naskórka – w jego porowatej strukturze namnażają się niebezpieczne bakterie i grzyby. Jeśli chcesz, żeby twoimi piętami zajęła się specjalistka, udaj się do pedicurzystki, która pozbędzie się problemu używając specjalnej frezarki.
Odciski i modzele
Odciski zwane inaczej nagniotkami tworzą się nad częściami kostnymi palców (twarde), lub pomiędzy nimi (miękkie). Są twarde, żółtawe i bolą przy nacisku. Najczęstszą ich przyczyną jest niewygodne obuwie, które sprawia, że naskórek narasta, obumiera i tworzy narośle. Modzele natomiast tworzą się na podeszwie i nie mają wyraźnych granic. Ich powodem najczęściej jest nierównomierne obciążenie stopy. Oba problemy z łatwością usunie lekarz specjalista. Jeżeli jednak chcesz pozbyć się ich sama zakup maści zmiękczające, lub plastry z kwasem salicylowym czy mlekowym. Możesz próbować również usunąć je tarką, jednak pamiętaj, żeby najpierw dokładnie wymoczyć nogi.
Wrastające paznokcie
Powodów ich powstawania jest wiele m.in. nieumiejętne obcinanie paznokci i wycinanie ich boków, noszenie zbyt ciasnego obuwia w szpic bądź grzybica. Ta ostatnia sprawia, że paznokieć łamie się, podwija i wrzyna w skórę, zwłaszcza w boczne wały. Ulgę najszybciej przyniesie wycięcie wrośniętych boków u specjalisty (w ekstremalnych przypadkach w znieczuleniu miejscowym usuwa się całą płytkę) lub tzw. tamponada, gdzie wsuwa się pod wrastające boki jałowy gazik nasączony specjalnym płynem. Najważniejsze jest jednak zapobieganie temu problemowi, czyli noszenie odpowiedniego obuwia i obcinanie paznokcia na prosto.
Kurzajki
Małe, nieestetyczne, szarobrunatne brodawki potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a dodatkowo nie tak prosto się ich pozbyć. Są wynikiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Usuwa się je przez zamrażanie ciekłym azotem, a w warunkach domowych stosując miejscowo preparaty z kwasem salicylowym, mlekowym i mocznikiem. Należy uważać głównie w takich miejscach jak basen czy sauna, gdzie najprościej o zakażenie.