1. Nigdy nie zapominaj o śniadaniu!
Nawet w sytuacji, gdy nie jesteś głodna w godzinach porannych, to powinnaś mimo wszystko „zmusić się” do zjedzenia czegoś odżywczego. Ważne, aby pierwszy posiłek zjeść w ciągu godziny od wstania z łóżka. Pamiętaj, że śniadanie powinno być pełnowartościowe, skomponowane z różnych składników tj. węglowodanów złożonych, błonnika, białka.
2. Ćwicz systematycznie
Im więcej będziesz ćwiczyć, tym więcej zyskasz tkanki mięśniowej, która przyczyni się do spalania kalorii – mięśnie podczas pracy zużywają sporo energii. Ważne, aby aktywność fizyczna była regularna – co najmniej co drugi dzień i ma trwać minimum 45 minut. Pamiętaj także, że pół godziny po treningu należy zjeść węglowodany np. jakiś owoc.
3. Jedz z głową, aby schudnąć
W żadnym wypadku nie należy stosować głodówek oraz zbyt restrykcyjnych diet, które spowodują jedynie czasową utratę kilogramów – te bardzo szybko powrócą wraz z efektem jojo. Trzeba zastosować zbilansowaną dietę, a zmiany nawyków żywieniowych należy wprowadzić już na stałe do naszej codziennej diety, a nie tylko na chwilę. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby nowa dieta w pełni nam odpowiadała.
4. Jedz produkty bogate w białko
Trawienie białka wymaga zużycia większej ilości energii, co powoduje przyspieszenie metabolizmu. Warto zadbać o to, by białko było składnikiem każdego naszego posiłku. Ważny jest tutaj tzw. efekt termogeniczny, który w przypadku białka osiąga wartość 25 proc. – podczas trawienia z każdego grama białka jest spalane 25 proc. kalorii.
5. Jedz grejpfruty
Wystarczy polówka lub nawet ćwiartka grejpfruta do każdego posiłku, aby skutecznie przyspieszyć spalanie tłuszczu. Ważne jednak, aby owoc spożywać wraz z białymi błonkami, które zawierają sporą ilość błonnika.
6. Pij wodę!
Powinieneś pić co najmniej 2 litry dziennie wody, a w przypadku gdy ćwiczyć nawet więcej. Nawet lekkie odwodnienie prowadzi do spowolnienie procesu przemiany materii. Najlepiej jest pić wodę mineralną niegazowaną – ważne, aby robić to regularnie przez cały dzień, a nie np. wypić na raz większą ilość. Dobrze jest również na pół godziny przed posiłkiem wypić szklankę wody, co skutecznie zmniejsza łaknienie.
7. Pamiętaj o regularności posiłków
Musisz zadbać o to, by organizm otrzymywał stałe dostawy energii w postaci pełnowartościowych posiłków, gdyż w przeciwnym razie dojdzie do spowolnienia metabolizmu. Najlepiej jest spożywać około 5-6 niewielkich posiłków dziennie, co 3-4 godziny. Ostatni posiłek powinien być spożywany na 3 godziny przed snem, aby nasz organizm był w stanie wszystko strawić.