Zapotrzebowanie na wodę.
Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Zapotrzebowanie człowieka na wodę jest jednak bardzo zróżnicowane. Do czynników decydujących należą: wiek, rodzaj aktywności fizycznej, temperatura otoczenia, wilgotność powietrza. Wystarczające spożycie wody dla przeciętnej kobiety wynosi 2700ml, a dla przeciętnego mężczyzny 3700ml.
Kiedy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na wodę?
- stany chorobowe tj. gorączka, biegunki, wymioty, choroby nerek, cukrzyca;
- intensywny wysiłek fizyczny;
- spożycie znacznej ilości alkoholu;
- wypicie dużej ilości kofeiny zawartej w kawie, napojach typu cola, napojach energetyzujących;
- nadmiar sodu tj. nadużywanie soli kuchennej;
- w warunkach upału.
Objawy odwodnienia organizmu
Do objawów odwodnienia zaliczamy: silne pragnienie, wysychanie jamy ustnej, małą produkcję śliny, brak apetytu, bezsenność, bóle i zawroty głowy. Przy niedostatecznym spożyciu płynów w organizmie zmniejsza się też wytwarzanie potu, czego następstwem jest przegrzanie organizmu. Znaczna utrata wody z organizmu, przede wszystkim z potem, powoduje zmęczenie, zaburzenia koordynacji ruchów oraz kurcze mięśni, w wyniku czego zmniejsza się sprawność fizyczna. Główną przyczyną tych zmian są niedobory składników mineralnych, usuwanych z organizmu wraz z potem.
Warto uświadomić sobie, że woda to nasz sprzymierzeniec w trakcie odchudzania – gdy pojawia się lekkie ssanie w żołądku, szklanka wody pomaga nam „oszukać” głód i oddalić ochotę na kaloryczną przekąskę.