Woda w organizmie pełni wiele ważnych funkcji. Jest podstawowym składnikiem budulcowym organizmu, występuje we wszystkich tkankach i narządach. Woda bierze udział w transporcie tlenu, składników odżywczych i innych związków. Umożliwia też usuwanie produktów przemiany materii. Woda jest niezbędna w procesie trawienia i wchłaniania pokarmów.
Zapotrzebowanie na wodę.
Organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniej ilości wody. Zapotrzebowanie człowieka na wodę jest jednak bardzo zróżnicowane. Do czynników decydujących należą: wiek, rodzaj aktywności fizycznej, temperatura otoczenia, wilgotność powietrza. Wystarczające spożycie wody dla przeciętnej kobiety wynosi 2700ml, a dla przeciętnego mężczyzny 3700ml.
Kiedy zwiększa się zapotrzebowanie organizmu na wodę?
- stany chorobowe tj. gorączka, biegunki, wymioty, choroby nerek, cukrzyca;
- intensywny wysiłek fizyczny;
- spożycie znacznej ilości alkoholu;
- wypicie dużej ilości kofeiny zawartej w kawie, napojach typu cola, napojach energetyzujących;
- nadmiar sodu tj. nadużywanie soli kuchennej;
- w warunkach upału.
Objawy odwodnienia organizmu
Do objawów odwodnienia zaliczamy: silne pragnienie, wysychanie jamy ustnej, małą produkcję śliny, brak apetytu, bezsenność, bóle i zawroty głowy. Przy niedostatecznym spożyciu płynów w organizmie zmniejsza się też wytwarzanie potu, czego następstwem jest przegrzanie organizmu. Znaczna utrata wody z organizmu, przede wszystkim z potem, powoduje zmęczenie, zaburzenia koordynacji ruchów oraz kurcze mięśni, w wyniku czego zmniejsza się sprawność fizyczna. Główną przyczyną tych zmian są niedobory składników mineralnych, usuwanych z organizmu wraz z potem.
Warto uświadomić sobie, że woda to nasz sprzymierzeniec w trakcie odchudzania – gdy pojawia się lekkie ssanie w żołądku, szklanka wody pomaga nam „oszukać” głód i oddalić ochotę na kaloryczną przekąskę.
Powiązane artykuły
-
Życie bez kotleta – czy tak się da?
Od dawna trwa spór o to, czy można normalnie funkcjonować bez mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego. Z jednej strony obserwujemy żywienie konserwatywne oparte o mięso i produkty zwierzęce, z drugiej teoriom tym zaprzeczają sportowcy wegetarianie, weganie i ich rosnąca grupa w społeczeństwie na co dzień. Spór jest dość emocjonalny, a więc warto usunąć z niego zbędne zupełnie emocje i skupić się jedynie na faktach.
-
Czy wiesz, które gatunki ryb warto wprowadzić do swojej codziennej diety?
Niemal wszędzie słyszy się, że powinniśmy jeść często ryby, ponieważ są smaczne i zdrowe. Jednak czy na pewno wszystkie rodzaje ryb są wskazane w naszej diecie? Okazuje się, że nie. Niektóre ryby mają niewielką wartość odżywczą, inne żyjące w brudnych wodach zwierają szkodliwe toksyny, a te hodowane często zawierają antybiotyki. Podpowiadamy jak należy kupować ryby, aby wybrać te najzdrowsze.
-
7 najbardziej niezdrowych napojów, które rujnują Twoje zdrowie
Na rynku dostępnych jest wiele napojów bezalkoholowych i alkoholowych, które rujnują zdrowie. Warto wiedzieć, po które z produktów ze sklepowych półek nie sięgać. Rozsądne wybieranie napojów pozwala zmniejszyć ryzyko nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jakich napojów unikać?
-
9 najlepszych sposobów na powstrzymanie chęci jedzenia - nr 6 to nasz faworyt!
Uwielbiasz jeść, kochasz wszystko co pięknie pachnie, dobrze smakuje i ładnie wygląda i nie potrafisz powstrzymać się od zjedzenia kolejnej porcji? Niestety twoja waga ciągle rośnie i tak będzie dalej, jeżeli nie opracujesz w głowie planu, który pogodzi ochotę na jedzenie z marzeniem o pięknym ciele. Przygotowaliśmy dla ciebie kilka trików, które pomogą ci zapanować nad twoim obżarstwem.
Kamila
9 najlepszych sposobów na powstrzymanie chęci jedzenia - nr 6 to nasz faworyt! 2016-11-13 06:54:53 2016-11-08 10:43:47