Kiedy sięgać po szałwię? Stosowanie wewnętrzne
Po szałwię warto sięgać w przypadku przeziębienia lub gorączki. Najlepiej sięgnąć po nią już w razie pierwszych objawów choroby. Można używać jej w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła oraz jako lek na katar i kaszel. Dzięki niej łatwiej znieść ból zęba, np. wyrzynającej się ósemki. Dodatkowo szałwii można używać do pobudzania procesów trawienia i pracy układu pokarmowego.
Zioło przeciwdziała bólom brzucha, reguluje oddawanie gazów i chroni przed dolegliwościami związanymi z zespołem jelita drażliwego. Szałwia polecana jest również jako środek pobudzający nerwy i pamięć oraz łagodzący objawy menopauzy.
Stosowanie zewnętrzne
Zewnętrznie używa się szałwii jako środka leczniczego na różnego rodzaju problemy skórne. Leczy świąd, łuszczycę, egzemę, nadmierną potliwość, a w formie alkoholowego wyciągu – również trądzik. Szałwią można też przemywać okolice intymne w przypadku zapalenia cewki moczowej, podrażnień przedsionka pochwy i infekcji narządów płciowych.
Przyprawa
Szałwia stosowana jest również jako przyprawa do potraw. Używa jej się głównie do mięs. Zioło poprawia ich smak oraz ułatwia trawienie tłustych dań.