Szerokie zastosowanie bratka wynika przede wszystkim z tego, że zawiera on w sobie mnóstwo składników aktywnych. W fiołku trójbarwnym można znaleźć m.in. rzadko spotykane bioflawonoidy, kwas salicylowy i salicylan metalu, kwasy organiczne, karotenoidy, umbeliferon (hydroksykumarynę), witaminę C, sole mineralne, garbniki czy też olejek eteryczny. Pytanie jednak, w jaki sposób używać bratka, aby jego właściwości odżywcze wpłynęły korzystnie na funkcjonowanie organizmu oraz kondycję skóry?
Na niedoskonałości cery
Działanie przeciwzapalne bratka jest powszechnie znane od bardzo dawna. Nic więc dziwnego, że roślinę tę do dziś wykorzystuje się w celu łagodzenia zmian trądzikowych, wysypki, egzemy oraz liszaja. W walce ze wspomnianymi problemami skórnymi istotne jest jednak nie tylko zewnętrzne, ale także wewnętrzne dostarczanie fiołka trójbarwnego do organizmu. Dlatego warto używać bratka do okładów, kąpieli i przemywania skóry oraz równocześnie wypijać codziennie 1 szklankę naparu z tej rośliny.
Regularne dostarczanie składników aktywnych, które znajdują się w fiołku trójbarwnym, pomaga w szczególności przy niwelowaniu nieestetycznych wyprysków. Picie naparu z łodyg, liści i kwiatów bratka pobudza metabolizm do szybszej pracy oraz wpływa korzystnie na procesy odpowiedzialne za usuwanie toksyn z organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że na początku kuracji z zastosowaniem tej rośliny pojawiają się czasami intensywniejsze niedoskonałości na skórze. Nasilony trądzik znika wtedy zazwyczaj po około 2 tygodniach.
Na problemy zdrowotne
Fiołek trójbarwny słynie zarówno z właściwości przeciwzapalnych, jak i moczopędnych. Co za tym idzie, po napary z bratka warto sięgnąć w przypadku zapalenia pęcherza, kamicy nerkowej oraz przy innych problemach związanych z pracą nerek. Dobroczynne działanie tej rośliny pozwala bowiem na łatwiejsze usunięcie z organizmu odkładającej się wody oraz niepożądanych produktów przemiany materii. Fiołek trójbarwny pomoże także osobom, które chcą wrócić do optymalnej formy po całonocnej imprezie.
Osobną kwestią jest to, że w bratku można znaleźć flawonoidy. Związki chemiczne tego typu przyczyniają się m.in. do skutecznego oczyszczania oraz lepszej krzepliwości krwi. Ponadto, ich dostarczanie do organizmu poprawia przyswajanie witaminy C, dzięki czemu zmniejsza się przepuszczalność naczyń krwionośnych. Ze względu na tak korzystne działanie, bratek zawierają np. preparaty i kosmetyki, których używa się do redukowania problemów związanych z pękającymi i rozszerzającymi się naczynkami.
Co ciekawe, na tym zastosowanie fiołka trójbarwnego w ziołolecznictwie się nie kończy. Roślina ta jest również pomocna przy kojeniu obolałych stawów lub mięśni. Doskonałym sposobem na wspomniane dolegliwości będzie zarówno kompres z odwaru bratka, jak i herbata przygotowana na jego bazie. W dzisiejszych czasach po fiołka trójbarwnego coraz częściej sięgają też osoby, które zmagają się z niedoskonałościami cery w okolicach oczu – obrzękami, cieniami oraz podrażnieniami. Składniki obecne w bratku mają bowiem właściwości przeciwzapalne, a przy okazji uszczelniają naczynia krwionośne.
Bratek w praktyce
Jak często powinno się korzystać z dobroczynnych właściwości fiołka trójbarwnego? Wiele zależy tutaj od konkretnych dolegliwości, które mają zostać zniwelowane. Przy przeziębieniu sprawdzi się np. picie połowy szklanki odwaru – najlepiej 2-3 razy dziennie, zawsze po posiłku. Z kolei w przypadku problemów dotyczących dróg moczowych bądź chorób skóry, istotny jest zwłaszcza czas trwania kuracji. Bratek należy wtedy stosować przez około 2 tygodnie.
Na szczęście aktualnie nie ma najmniejszych problemów z dostępnością fiołka trójbarwnego. Susz z tej rośliny lub gotowe herbaty można kupić zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich bądź zdrowotno-kosmetycznych. Łatwe jest również samo sporządzenie odwaru o leczniczych właściwościach. Najpierw należy zalać letnią wodą 2 łyżki suszu lub 2 torebki herbaty. Później trzeba doprowadzić mieszaninę do wrzenia (nie gotować!) i pozostawić na 5 minut. Na koniec wystarczy przecedzić otrzymany odwar, aby był on gotowy do różnych zastosowań kosmetycznych lub prozdrowotnych.
O Autorce:
Katarzyna Floriańczyk – absolwentka kosmetologii Wyższej Szkoły Infrastruktury i Zarządzania w Warszawie. Na co dzień spełnia się zawodowo w gabinecie kosmetycznym Qclinique. Od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie kosmetologią, upiększając swoją rodzinę na różne sposoby. Jej drugą miłością jest wizaż.