Antyoksydanty występują naturalnie w komórkach organizmu człowieka głównie w postaci enzymów antyoksydacyjnych i aminokwasów, jednakże bardzo ważne jest codzienne dostarczanie ich z dietą. W codziennym jadłospisie powinny znajdować się owoce i warzywa bogate w karotenoidy, bioflawonoidy i witaminę C stanowiące źródło witaminy E, mleko i przetwory mleczne dostarczające witaminę A oraz CLA, nasiona roślin strączkowych bogate w cynk oraz orzechy bogate w selen.
Wybieraj tylko naturalne antyoksydanty!
Witamina C – dużo jej w porzeczkach, papryce, brukselce, brokułach, truskawkach, kalafiorze, i cutrusach. Aby zadbac o jej poziom w organizmie, unikajmy wysokich temperatur, nadmiernej ilości soli i promieni UV. Warzywa i owoce z witaminą C najlepiej jeść na surowo lub lekko podgotowane, a surówki i sałatki przygotować tuż przed podaniem z odrobiną oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek.
Witamina A - aby uniknąć niedoboru witaminy A, należy spożywać produkty mleczarskie, masło, tłuste ryby, tran, marchew, szpinak, morele oraz śliwki.
Witamina E – najwięcej jej w tłuszczach roślinnych, np. w oleju słonecznikowym i pestkkach słonecznika, orzechcach, kaszach, rybach, mleku i migdałach. Tej cennej witaminie nie służą zbyt niskie temperatury i mrożenie, światło słoneczne oraz długie smażenie.
Lipogen – najwiecej zawierą go pomidory i ich przetwory. Można go też znaleźć w różnych owocach, np. arbuzach, grejpfrutach, moralach czy papai. W przeciwieństwie do witamin jest dośc trwały i niegrożne mu temperatury i światło.
Koenzym Q10 – dużo go w łososiu, makreli, sardynkach, a także jajach, szpinaku czy orzeszkach ziemnych. W przypadku owoców i warzyw najlepiej jeśc je na surowo, w przypadku mięs i ryb najlepiej nie zamrażac, konserwować i spozywać z puszek.