W jaki sposób zazwyczaj dochodzi do zakażenia?
Najczęstszą przyczyną jest zakażenie enterotoksycznym szczepem Escherichia coli, rzadziej Campylobacter jejuni, Shigella lub Salmonella. Do zakażenia dochodzi w wyniku spożycia skażonej wody lub żywności.
Co należy zrobić, jeśli podejrzewamy chorobę?
Kluczową kwestią w takim przypadku jest zapobieganie odwodnieniu, które stanowi bardzo poważny i groźny skutek biegunki podróżnych. W tym celu najlepiej stosować tzw. doustne płyny nawadniające, zawierające elektrolity i glukozę, które są dostępne w aptece bez recepty. Dobrze zakupić je – na wszelki wypadek – jeszcze przed wyjazdem. Można także pić dodatkowo przegotowaną wodę lub słabą herbatę. W sytuacji, gdy doszło już do odwodnienia i czujemy się osłabieni, mamy gorączkę oraz wymiotujemy – koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza. W przypadku dzieci, u których podejrzewamy biegunkę podróżnych, należy bezzwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej, bowiem dzieci odwadniają się znacznie szybciej.
Które regiony na świecie są najbardziej niebezpieczne pod względem „biegunki podróżnych”?
Prawdopodobieństwo zachorowania zwiększa się adekwatnie do niższego standardu sanitarnego i warunków, w których przyjdzie nam mieszkać podczas podróży. Do miejsc podwyższonego ryzyka, w których można się zarazić, zalicza się głównie kraje azjatyckie i afrykańskie, Bliski Wschód oraz państwa Ameryki Środkowej i Południowej. Z kolei najbardziej bezpieczne rejony to: Europa Północna i Zachodnia, Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Japonia oraz Nowa Zelandia.
Jakie objawy wskazują na zachorowanie?
Biegunce najczęściej towarzyszą takie objawy jak gorączka, nudności, bóle brzucha, czasem również w stolcu jest obecna krew. Objawy te utrzymują się od około 3 do 5 dni. Warto również wspomnieć, iż osoba chora może niestety zarazić innych członków rodziny – należy więc w razie możliwości unikać kontaktu szczególnie z dziećmi
Czy można jakoś zabezpieczyć się przed chorobą?
W celu uniknięcia zakażenia, należy przede wszystkim przestrzegać higieny. Można pić wodę przegotowaną lub też butelkowaną (ewentualnie odpowiednio zdezynfekowaną specjalnymi tabletkami) oraz jeść owoce i warzywa obrane ze skórki. Natomiast będąc w restauracjach powinniśmy zamawiać tylko i wyłącznie dania, które są przyrządzane na ciepło np. gotowane lub pieczone.
Lepiej nie kupować produktów z nieznanego źródła, nie jeść potraw ze świeżego lub niedogotowanego mięsa czy też owoców morza. Warto też unikać napojów, które zostały rozcieńczone wodą niewiadomego pochodzenia.