Przygotowanie: 20 min.
Gotowanie: 10 min.
Chłodzenie: 2 h
Porcja dla 4- 6 osób :
● 200 g gorzkiej czekolady
● 20 g masła
● 6 białek jajek
● 50 g drobnego cukru
Przygotowanie:
Czekoladę połam na małe kawałki i rozpuść w wodnej kąpieli.* Odstaw na chwilę do ostudzenia w temperaturze pokojowej.
Białka ubij na sztywno ze szczyptą soli, pod koniec ubijania dodaj stopniowo cukier.
Delikatnie domieszaj partiami przy pomocy szpatułki pianę z białek do przestudzonej rozpuszczonej czekolady, dodaj przesianą mąkę.
Przełóż mus do małych miseczek lub do jednej większej miski, w zależności od tego, jak wolisz podać mus. Jeśli przygotujesz go w jednej miseczce, możesz go podawać, jak na załączonych zdjęciach, formując porcje przy pomocy łyżki.
Wstaw mus czekoladowy do lodówki na co najmniej dwie godziny, a najlepiej na całą noc.
Możesz podać mus przyozdobiony odrobiną bitej śmietany.
Uwaga: Kiedy łączysz rozpuszczoną czekoladę z pianą z białek, czekolada nie powinna być ani za gorąca, bo wtedy piana z białek opadnie, ani zbyt chłodna, bo powstaną grudki. Powinna być letnia.
Jeśli wolisz przełamać słodycz czekolady innym smakiem, możesz dodać do musu w niedużych ilościach, drobno pokrojne kawałeczki pomarańczy.
Do musu czekoladowego można także dodawać, wedle własnych upodobań, np. starte ziarno tonka lub odrobiną baskijskiego pieprzu z Espelette. Można przygotować deser z musu z białej i gorzkiej czekolady. Możliwości jest wiele