Krępująca woń
Zapach czosnku utrzymuje się w ustach nawet przez kilkanaście godzin od momentu spożycia rośliny. Woń jest na tyle intensywna, że wprawia w zakłopotanie. Choć czosnek odznacza się krępującym zapachem, lekarze i dietetycy polecają jego spożywanie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Warto zapoznać się ze sposobami usuwania zapachu tego naturalnego antybiotyku.
Niektórzy przekazują nieprawdziwą informację, iż mycie ząbków czosnku przed ich zjedzeniem rozwiązuje problem zapachu rośliny. Jest to nieprawda – zabieg ten jest bezcelowy. Zapach czosnku wynika z allicyny, czyli związku chemicznego, którego organizm nie metabolizuje. Jedyną drogą usunięcia allicyny z organizmu jest wydalenie jej wraz z wydychanym powietrzem bądź z potem. W zależności od ilości zjedzonego czosnku oraz od szybkości metabolizmu, zapach czosnku może utrzymywać się nawet do 72 godzin.
Szybkie usuwanie zapachu czosnku
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na usunięcie zapachu czosnku z ust. Oto one.
1. Żucie natki pietruszki
Natka pietruszki działa w przypadku czosnku podobnie jak guma do żucia. Żucie listków natki pietruszki pozwala niemalże całkowicie wyeliminować przykry zapach z ust. Jest to metoda polecana w przypadku wizyty w restauracji, gdzie natkę pietruszki wykorzystuje się często do przystrajania dań i talerzy.
2. Żucie goździków
Dobre efekty daje również żucie goździków. Powszechnie wykorzystuje się je do parzenia rozgrzewających herbat, przygotowywania grzanego wina czy do pieczenia aromatycznych, zimowych ciast. Goździki powinno się żuć zaraz po zjedzeniu czosnku.
3. Ssanie ziaren kawy
Zapach czosnku usuwa też ssanie ziaren kawy. Ziarna powinny być świeże, przechowywane w szczelnie zamkniętym pojemniku, by ich aromat był wyrazisty.
4. Ssanie plasterka imbiru
Imbir doskonale maskuje zapach czosnku. Dodatkowo posiada właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, co sprawia, że pomaga zwalczać choroby.
5. Picie wody lub herbaty z miodem
Łyżeczka miodu dodana do szklanki wody z cytryną bądź do ciepłej herbaty pozwala zwalczyć niemiły zapach czosnku. Mikstura ponadto złagodzi jego smak.
Maryia Bahutskaya @ 123rf.com
6. Wypicie kieliszka czerwonego wina
Smak i zapach czosnku doskonale zobojętnia czerwone wino. Powinno być to wino czerwone, wytrawne, najlepiej gronowe.
7. Picie mleka
Mleko podobnie jak wino neutralizuje smak i zapach czosnku. Składniki mleka blokują zapach wytwarzany przez związki siarki zawarte w roślinie. Najlepszym wyborem jest mleko pełnotłuste, które działa lepiej niż mleko odtłuszczone. Powinno się pić je do posiłku, a nie po nim.
8. Odświeżacz do ust lub guma do żucia
W sytuacji kryzysowej zapach czosnku można usunąć, sięgając po odświeżacz do ust bądź gumę do żucia. Jest to rozwiązanie o tyle niedogodne, że daje jedynie kilku- bądź kilkunastominutowy efekt. W przypadku braku innych środków zaradczych może być to jednak świetne rozwiązanie.