Czy małe dzieci mogą ćwiczyć jogę? Jak najbardziej!
Już od środy, Ośrodek Dom-Rehab na Mazurach zaprasza nieodpłatnie wszystkie dzieci razem z mamami na „Wakacyjne warsztaty jogi”. Także te z dzieci, które żyją z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną.
Małe dzieci z powodzeniem mogą praktykować jogę już od 4 roku życia. Jak mówi Żaneta Hołownia - nauczycielka jogi - w prowadzeniu zajęć dla małych dzieci najważniejsze jest dostosować się do ich nastroju. Zależnie od tego czy są wesołe i energiczne czy też spięte i wycofane – warto wspólnie z nimi wybierać pozycje ćwiczeń, które będą wykonywać na danej lekcji. Co może dać małym dzieciom ćwiczenie jogi?
- Przede wszystkim wpływa na poprawną postawę dziecka. Rozwija jego elastyczność, koordynację ruchową, siłę, równowagę. – podkreśla Żaneta Hołownia - Jednocześnie joga bardzo rozwija dziecięcą wyobraźnię. Wiąże się to z tym, że wiele pozycji jogi zaczerpniętych jest ze świata roślinnego i zwierzęcego. Na przykład pozycja kobry, pozycja drzewa, kota, lwa, motyla… Joga redukuje u dzieci stres i odpręża. Dzieje się to poprzez napinanie mięśni, a następnie ich rozluźnianie. -
Żaneta Hołownia, na co dzień pracuje w Wielkiej Brytanii. Jest dyplomowanym nauczycielem jogi Sivanandy – z certyfikatem światowego związku jogi Yoga Alliance USA. Na jej lekcje przychodzą wszyscy: dzieci, dzieci niepełnosprawne, osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i dorośli. Jej najstarszy uczeń ma prawie 80 lat a najmłodszy 4 lata!
- W Anglii joga jest bardzo popularna. Nawet szkołach. Tam polecają ją szczególnie lekarze – ponieważ docenili jej właściwości terapeutyczne. Na przykład dla dzieci, które są bardzo pobudliwe – dzięki ćwiczeniom dzieci te mogą osiągnąć wyciszenie. Bo jogę możemy potraktować jako system ćwiczeń oddechowych i fizycznych zakończonych relaksacją. -
Żaneta Hołownia ma 4 letnie doświadczenie w prowadzeniu jogi dla dzieci niepełnosprawnych, dzieci ze spektrum autyzmu oraz dzieci z ADHD. Uczestniczyła w zajęciach London Special Yoga Foundation – jako uczestnik kursów, a następnie jako wolontariuszka. Prowadzi zajęcia jogi również w parach: dziecko-rodzic. Ale nie tylko – inspirujące są pary, które tworzą dzieci w różnym wieku. Bo dzięki różnicy wieku i doświadczeń wiele wzajemnie mogą się od siebie nauczyć. A samo ćwiczenie w parach ma duży wpływ w pomocy budowania więzi społecznych i empatii. Dzięki włączeniu do zajęć rodziców – pozwala nauczyć ich poszczególnych pozycji, które potem mogą przenieść dalej do domu i ćwiczyć już samodzielnie.