Czy małe dzieci mogą ćwiczyć jogę? Jak najbardziej!
Już od środy, Ośrodek Dom-Rehab na Mazurach zaprasza nieodpłatnie wszystkie dzieci razem z mamami na „Wakacyjne warsztaty jogi”. Także te z dzieci, które żyją z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną.
Małe dzieci z powodzeniem mogą praktykować jogę już od 4 roku życia. Jak mówi Żaneta Hołownia - nauczycielka jogi - w prowadzeniu zajęć dla małych dzieci najważniejsze jest dostosować się do ich nastroju. Zależnie od tego czy są wesołe i energiczne czy też spięte i wycofane – warto wspólnie z nimi wybierać pozycje ćwiczeń, które będą wykonywać na danej lekcji. Co może dać małym dzieciom ćwiczenie jogi?
- Przede wszystkim wpływa na poprawną postawę dziecka. Rozwija jego elastyczność, koordynację ruchową, siłę, równowagę. – podkreśla Żaneta Hołownia - Jednocześnie joga bardzo rozwija dziecięcą wyobraźnię. Wiąże się to z tym, że wiele pozycji jogi zaczerpniętych jest ze świata roślinnego i zwierzęcego. Na przykład pozycja kobry, pozycja drzewa, kota, lwa, motyla… Joga redukuje u dzieci stres i odpręża. Dzieje się to poprzez napinanie mięśni, a następnie ich rozluźnianie. -
Żaneta Hołownia, na co dzień pracuje w Wielkiej Brytanii. Jest dyplomowanym nauczycielem jogi Sivanandy – z certyfikatem światowego związku jogi Yoga Alliance USA. Na jej lekcje przychodzą wszyscy: dzieci, dzieci niepełnosprawne, osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu i dorośli. Jej najstarszy uczeń ma prawie 80 lat a najmłodszy 4 lata!
- W Anglii joga jest bardzo popularna. Nawet szkołach. Tam polecają ją szczególnie lekarze – ponieważ docenili jej właściwości terapeutyczne. Na przykład dla dzieci, które są bardzo pobudliwe – dzięki ćwiczeniom dzieci te mogą osiągnąć wyciszenie. Bo jogę możemy potraktować jako system ćwiczeń oddechowych i fizycznych zakończonych relaksacją. -
Żaneta Hołownia ma 4 letnie doświadczenie w prowadzeniu jogi dla dzieci niepełnosprawnych, dzieci ze spektrum autyzmu oraz dzieci z ADHD. Uczestniczyła w zajęciach London Special Yoga Foundation – jako uczestnik kursów, a następnie jako wolontariuszka. Prowadzi zajęcia jogi również w parach: dziecko-rodzic. Ale nie tylko – inspirujące są pary, które tworzą dzieci w różnym wieku. Bo dzięki różnicy wieku i doświadczeń wiele wzajemnie mogą się od siebie nauczyć. A samo ćwiczenie w parach ma duży wpływ w pomocy budowania więzi społecznych i empatii. Dzięki włączeniu do zajęć rodziców – pozwala nauczyć ich poszczególnych pozycji, które potem mogą przenieść dalej do domu i ćwiczyć już samodzielnie.
archiwum Żaneta Hołownia
archiwum Żaneta Hołownia
archiwum Żaneta Hołownia
Powiązane artykuły
-
Dieta idealna, czyli jak jedzenie wpływa na proces starzenia i pojawianie się chorób
Psychiatra z Kalifornii W.M Bortz powiedział: "Żyjemy zbyt krótko i umieramy zbyt długo. Fizyczną dojrzałość osiągamy w wieku 25 lat, dojrzałość emocjonalną w wieku 35 lat, dojrzałość intelektualną w wieku 45 lat. Dojrzałość duchowa przychodzi jeszcze później. Jest tragiczne, iż właśnie wtedy, gdy jesteśmy w szczycie formy mentalno-duchowej, większość z nas zabija postępująca degradacja ciała".
-
Zaburzenia odżywiania - moja historia
Życie jest absolutnie nieprzewidywalne i potrafi mocno zaskoczyć. Przekonałam się o tym niejednokrotnie. Zastanawialiście się kiedyś jaką mają historię osoby mijane na ulicy? A może nawet nasi bliscy znajomi, o których być może wcale wszystkiego nie wiemy? Czy doświadczycie tego wszystkiego co doświadczyliście? Moja odpowiedź to zdecydowanie NIE. Nie sądziłam, że dziś będę w takiej sytuacji, w jakiej się znajduję, że moje życie tak się potoczy, że będę miała za sobą właśnie takie przeżycia, a już na pewno, że będę się zmagać z zaburzeniami odżywiania...
-
Historia dojrzewania miłości w kilkunastu ilustracjach. Tak powinna wyglądać
Miłość od pierwszej chwili spotkania do ostatniego oddechu jest czymś niewyrażalnie pięknym. Najczęściej możesz ją zobaczyć w codziennych małych gestach i przy wspólnie spędzonych chwilach. Ilustrator Pascal Campion wie jak ją wyrazić w rysunku, aby niemalże poczuć ja na własnej skórze. Warto doceniać małe rzeczy. Prawdziwa miłość to...
-
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?
Ząbkowanie to taki postrach młodych rodziców. Wiadomo, że kiedyś się to wydarzy, ale nie wiadomo ile będzie nas to kosztowało i ile będziemy musieli poświęcić, żeby (prawie) bezboleśnie przejść z dzieckiem przez ten trudny czas. No właśnie i tu się pojawia pytanie: Czy musi być trudno? Może można po prostu jakoś obejść te wszystkie dolegliwości? I jak ze wszystkim co dotyczy dzieci, odpowiedź brzmi: TO ZALEŻY (od dziecka, genów i okoliczności)! Prawdą jest, że od kiedy zostałam mamą, a nawet jeszcze zanim nią zostałam, bardzo często ktoś „bardziej doświadczony” kierował do mnie słowa: „Lepiej się wyśpij na zapas, bo jak dziecku będą szły zęby, to będą nieprzespane noce”, albo słyszałam różne ostrzeżenia, że to ząbkowanie to jest takie straszne – bobas marudny, cały czas płacze, jeść nie chce, spać nie chce i w ogóle nie wiadomo co z nim robić. Wtedy takie teksty potrafiły mnie zmrozić. A teraz? A teraz się nie boję! I tak nie śpię i te wszystkie „objawy” mam w pakiecie z bobasem, który jeszcze nie ma ani jednego ząbka!
ewa
Jak dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka? 2017-06-06 07:28:46 2017-06-05 22:19:43