Świeże owoce, warzywa czy zioła powinny znaleźć się w naszej diecie codziennie, gdyż dostarczają organizmowi ważnych składników pokarmowych. Czasem jednak znalezienie czasu na przyswojenie przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie bywa problematyczne, dlatego warto sięgać po soki i koktajle.
Pexels.com
Postaw na jakość w odżywianiu i ciesz się efektami
Soki i koktajle to prawdziwa bomba witaminowa oraz źródło minerałów i enzymów, które do krwioobiegu przedostają się już w kilkanaście minut po spożyciu. Co więcej, organizm dostaje tylko to, co najlepsze z owoców i warzyw, więc nie musi radzić sobie z trawieniem – w końcu szybciej i efektywniej jest wypić 0,5 litra soku niż zjeść 1 kg jabłek.
Foodshot.co
Jeśli nadal wahasz się, czy przygotowanie codziennie świeżego napoju ma naprawdę sens, to pomyśl o korzyściach: alkalizują organizm, czyli pomagają przywrócić prawidłowe pH, wzmacniają nasz system immunologiczny, a nawet zapobiegają napadom wilczego głodu, przez co są skutecznym sojusznikiem w walce o zgrabną sylwetkę. Aby przygotować smaczne i zdrowe koktajle, soki, czy smoothies warto zaopatrzyć się w praktyczne pomoce: blender, sokowirówkę lub wyciskarkę wolnoobrotową. Najlepiej takie, które – dzięki sprytnym rozwiązaniom – ułatwią przygotowywanie przekąsek i dostosują się do naszych preferencji i trybu życia.
Foodiesfeed.com
Po co tracić czas na wyciśnięcie soku?
Świeżo wyciśnięte soki, w przeciwieństwie do tych ze sklepowej półki, nie są poddawane działaniu wysokiej temperatury (przez którą tracą cenne wartości odżywcze) i nie zawierają chemicznych słodzików czy nadprogramowego cukru. Zalety świeżych soków doceniały już nasze babcie. Kiedyś w naszych domach królowały sokowirówki, które cięły owoce, jednocześnie poddając je działaniu wysokiej temperatury, co przyczyniało się do niszczenia cennych enzymów i witamin. W dodatku sok był napowietrzony i spieniony, więc szybko się rozwarstwiał. Dziś wiemy, że istnieje efektywniejsza metoda pozyskiwania zdrowych napojów – wyciskanie.
Foodiesfeed.com
Wolnoobrotowe wyciskarki miażdżą produkty roślinne i wyciskają je „na zimno”, co umożliwia uzyskanie większej ilości bardziej wartościowego (o witaminy, enzymy i mikroelementy) soku, który nie jest spieniony. Urządzenia te zazwyczaj mają moc od 100 do 450 W, ale jeśli chcemy robić soki z twardych warzyw, takich jak marchewka czy buraczki, to lepiej zdecydować się na takie o mocy większej niż 150 W. Warto wybierać te wyciskarki, które mają dwukierunkowy silnik (jak Goclever Slow Juicer o mocy 300 W), gdyż pozwala to na korzystanie z wstecznego biegu, przydającego się, gdy owoc lub warzywo utknie wewnątrz urządzenia.
Goclever.com
Gdy w naszym domu jest więcej amatorów świeżych soków niezastąpiony będzie sprzęt, który umożliwia przygotowanie więcej napoju jednorazowo – Slow Juicer ma większą komorę wyciskania, bo ma pionowo umieszczony wałek ślimakowy. Aby skrócić czas potrzebny na zrobienie zdrowej przekąski, koniecznie sprawdźmy czy elementy wewnętrzne wyciskarki można myć w zmywarce, a producent dołączył szczoteczkę do czyszczenia, która ułatwia pozbycie się resztek owoców i warzyw.
Skitterphoto.com
Inną formą dostarczenia organizmowi niezbędnych składników odżywczych w skondensowanej formie są coraz popularniejsze koktajle, które z powodzeniem mogą zastąpić niezdrową przekąskę, jedzoną w biegu na mieście. Ich przygotowanie jest bardzo proste i trwa krótko – wystarczy tylko odpowiedni sprzęt kuchenny. W przypadku tych osób, które wiecznie są w biegu, świetnie sprawdzi się blender typu sportowego – taki jaki Homekraft Mix&Go.
Homekraft.pl
Urządzenie tego typu jest wygodne w użytkowaniu, gdyż można nim zmiksować wszystko w jednym pojemniku, po czym odkręcić noże, na ich miejsce założyć pokrywkę z ustnikiem i uchwytem do przenoszenia, a następnie popędzić do samochodu, na trening czy na spacer z dzieckiem. W dodatku nie trzeba nic skręcać czy przyciskać w trakcie pracy, bo wystarczy docisnąć kielich (lub pojemniki do przenoszenia) – aby rozdrabniać pulsacyjnie warzywno-owocowy zastrzyk witaminowy lub przekręcić – by rozpocząć ciągłe mieszanie składników.
Dociekliwa.pl
Porady praktyczne:
- Koktajle czy soki najlepiej spożywać od razu. Można je jednak przechowywać w lodówce w zamkniętym hermetycznie pojemniku, najlepiej szklanym.
- Jeśli chcecie rozcieńczyć napój, to najlepiej wodą niskozmineralizowaną, bo zbyt duża ilość minerałów może zmienić smak soku czy koktajlu.
- Lepiej ostrożnie eksperymentować z połączeniem owoców i warzyw, bo może skończyć się rewolucjami żołądkowymi (na początek dobrze jest zacząć od sprawdzonych przepisów i mniejszych dawek).
Pexels.com
Sok na orzeźwienie
- 6 jabłek
- pęczek natki pietruszki
- kilka liści mięty
- Podawaj kolejno kilka części jabłek, natkę pietruszki, miętę i ponownie kilka części jabłek.
Sok poprawiający witalność
- 6 marchwi
- 4 jabłka
- 2 średnie łodygi selera naciowego
- plaster (1 cm) imbiru do smaku
- 1 pomarańcza
- Obraną marchew pokrój na części. Pokrój jabłka bez usuwania gniazd. Zamiast pomarańczy możesz użyć ananasa lub czerwonego buraka.