Dziś nasze świąteczne sosy tatarskie i baby na majonezie zawierają takie oto przedziwne substancje:
- Przeciwutleniacz konserwujący E385 – w nadmiernej dawce może powodować dolegliwości jelitowe, niedobory żelaza, uszkodzenia nerek i układu rozrodczego.
- Gumę guar (E412) – powoduje wzdęcia, mdłości oraz biegunkę.
- Gumę ksantanową (E415) – przyczynia się do alergii, podwyższonego ciśnienia, migreny, wzdęć, biegunek, bólów brzucha.
- Jajko w proszku – jego jakość pozostawia wiele do życzenia. To w końcu sztuczny dodatek. Nie wiemy, z jakich jaj powstał. Bynajmniej nie pochodzi od kur z wolnego chowu, a zdarzały się afery z jajecznym suszem produkowanym ze zbuków.
Dlatego gorąco namawiamy, by zrobić majonez świąteczny/codzienny samemu. Zajmie Wam to ok. 20 minut, a jakość potraw i Waszego samopoczucia znacznie się poprawi. Podczas gdy w kupowanym znajdziemy od 3% (Hellmann’s) do 7% (Kętrzyński) suszu jajecznego niewiadomego pochodzenia, ukręcony samodzielnie w domu będzie zawierał tyle świeżych żółtek od wiejskiej kury, ile zapragniemy. Urządźmy swojemu organizmowi prawdziwe święto!
Jeśli jesteście ciekawi porad dotyczących hashimoto, odwiedźcie naszą stronę i poczytajcie http://domenasmaku.pl/wielkanocny-majonez-handmade/
Składniki na ok. 180 g majonezu:
- 3 żółtka jaj kur wiejskich, ściółkowych lub z wolnego chowu
- 2 łyżeczki musztardy bezglutenowej Roleski lub ekologicznej (najlepiej jednak dodać 1/2 łyżeczki zmielonej lub utartej w moździerzu gorczycy)
- 3 łyżeczki soku z cytryny
- 1/3 łyżeczki soli himalajskiej
- Świeżo mielony pieprz do smaku
- 2 łyżeczki wody przegotowanej
- 100 ml oleju lnianego lub z orzechów włoskich nierafinowanego
- Opcjonalnie: świeżo tarty chrzan lub kapary
Czas przygotowania: ok. 20 minut
Wykonanie:
Do szklanej średniej wielkości miski wlewamy żółtka, mieszamy z wodą, sokiem z cytryny, musztardą i miksujemy jak kogel-mogel, lejąc bardzo cieniutką stróżką olej. Nie ustajemy w miksowaniu, dopóki nie uzyskamy kremowej konsystencji. Doprawiamy majonez drobno posiekanymi kaparami lub świeżo startym chrzanem. Smacznego!
PORADY DOMENY SMAKU
- Lepiej zamiast musztardy dodać do majonezu świeżo utartej w moździerzu gorczycy, ponieważ musztarda, nawet ta bezglutenowa, zawiera cukier i ocet spirytusowy. Hashimotowcy, cukrzycy i zmagający się z nadwagą – strzeżcie się tych substancji.
- Ważne, by nie używać do majonezu oliwy, która jest cierpka i gorzkawa w smaku, więc majonez przejmie jej smak. Poza tym w lodówce oliwa się ścina, a to zaszkodzi konsystencji majonezu.
- Olej trzeba lać jak najcieńszym strumieniem i nie przestawać miksować. Wtedy mamy gwarancję, że nie powstanie nam płyn.
- Majonez Domeny Smaku jest bardzo gęsty. Możecie więc do żółtek wlać trochę więcej wody.
- Pamiętajcie, że majonez handmade postoi w lodówce znacznie krócej (do 5 dni) niż ten ze sklepu. Lepiej więc zrobić mniejszą porcję i przyrządzać go na bieżąco.
domenasmaku.pl