Żur lub biały barszcz
Żurek lub biały barszcz to tradycyjne wielkanocne zupy. Z reguły w domach podaje się jedną z nich. Żur zwykle podaje się w specjalnie wydrążonym chlebie i dodaje się do niego kawałek jajka, kiełbasy i czosnku. Biały barszcz podaje się natomiast z jajkiem bądź z białą kiełbasą.
Jajka gotowane z majonezem
To najprostsza i zarazem najbardziej charakterystyczna wielkanocna potrawa. Z pozoru zwykłe jajka z majonezem są symbolem Wielkanocy.
Sarsmis @ shutterstock.com
Pasztet
Pieczony, domowy pasztet z królika, drobiu lub indyka jest podawany w większości polskich domów. Zwykle jest to popisowe danie wielkanocne mam bądź babć, które przygotowują pasztet jedynie raz w roku.
Majonez
Większość pań domu kupuje majonez gotowy, jednak nasze babcie i prababcie kręciły go samodzielnie. Domowy majonez z żółtek, oleju oraz dodatku przypraw jest równie kaloryczny co sklepowy, jednak jego smak jest zniewalający. Warto raz w roku zrobić go samodzielnie.
Chrzan
Chrzan świetnie komponuje się z jajkami, pasztetem oraz mięsem i wędlinami. Tradycyjnie nie może zabraknąć go na stole wielkanocnym. Można przygotować słoiczek domowego chrzanu jeszcze jesienią, a na pewno wszyscy domownicy będą zachwyceni, gdy otworzy się go na wiosnę.
Mazurek
Najsłynniejsze wielkanocne ciasto jest bogato zdobione, co ma podkreślać jego świąteczny charakter. Mazurek koniecznie musi znaleźć się na świątecznym stole – nawet jeśli jego ilość będzie symboliczna.
Lukrowana babka
Wielkie, lukrowane baby kuszą do złamania postu jeszcze przed świątecznym śniadaniem. Nie może zabraknąć ich w święta Wielkiej Nocy. Baby podaje się polane lukrem, czekoladą, z dodatkiem bakalii lub drożdżowe. W niektórych regionach jada się babki ziemniaczane.
Africa Studio @ shutterstock.com