Niezależnie od tego, jaką formę aktywności fizycznej preferujemy – bieganie, fitness, zumbę, jazdę na rowerze, podnoszenie ciężarów – odpowiedni biustonosz sportowy to podstawa. Uwaga! Jeżeli myślicie, że kupicie dobrej jakości produkt za kilkanaście – kilkadziesiąt złotych, jesteście w poważnym błędzie. Przygotujcie się, że wydatek tego typu może wynieść nawet dwieście – trzysta złotych. Tylko odpowiedni, bezpieczny, sprawdzony produkt uchroni nasz biust przed uszkodzeniom czy deformacjom. Lekarze dowodzą, że intensywny trening nie jest wskazany dla piersi. Jeżeli nie chcemy mieć w przyszłości poważniejszych problemów, lepiej od razu zdecydujmy się na porządny zakup.
Podczas treningu nasz biust narażony jest nie tylko na ciągły ruch, ale również obciążenie. Klatka piersiowa kobiety, w porównaniu do klatki mięśniowej mężczyzny nie jest zbytnio umięśniona. Przeciążenia spowodowane np. podnoszeniem ciężarów czy też drgania na skutek biegów lub jazdy na rowerze mogą doprowadzić do rozciągnięcia skóry. W efekcie nasze piersi mogą ulec deformacji – stracić jędrność, stać się nieestetyczne i obwisłe.
Na szczęście z grawitacją można walczyć! Jak wybrać odpowiedni biustonosz sportowy? Najważniejszym aspektem jest rozmiar. Biustonosz sportowy winien mieć nieco ciaśniejszy obwód od tradycyjnej bielizny. Miseczki winne być usztywniane i w całości zakrywać piersi. W przypadku bielizny sportowej nie ma nawet mowy o odstawaniu materiału. Pas, na którym jest osadzony biustonosz powinien dokładnie przylegać do ciała, jednakże nie uciskać. Po czym poznać, że wybrany przez nas rozmiar jest odpowiedni? Załóżmy stanik i poróbmy w nim kilka pajacyków. Jeżeli nie mamy trudności w oddychaniu, zaś bielizna nadal jest na sowim miejscu – nie podnosi się do góry – oznacza to, że wybraliśmy odpowiednie wymiary.
Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? Ważne, by biustonosz sportowy miał płaskie szwy, w przypadku których nawet wzmożony trening nie powoduje obcierania czy dyskomfortu. Fiszbiny winny okalać całe piersi, nie zaś jak w normalnej bieliźnie tylko ich część. Oczywiście „druciki” nie mogą wbijać się pod pachę czy też w mostek.
Następnie bierzemy „pod lupę” ramiączka biustonosza. Modele sportowe winny posiadać szerokie, a zarazem miękkie ramiączka, bez żadnych dodatków i ozdób. Jak w przypadku każdej tego typu bielizny muszą być regulowane. Niektóre produkty dostępne w sklepach sportowych posiadają specjalny zaczep na łopatkach, umożliwiający zebranie ramiączek, a w efekcie lepsze podtrzymanie piersi.
Warto również wspomnieć o materiale. Biustonosz sportowy z poliestru to raczej zły wybór. Stanik winien być wykonany z materiału naturalnego, przepuszczającego powietrze i zapobiegającego odparzeniom. Na rynku dominują produkty z mikrofibry, dodatkowo wzmocnione specjalną pianką.
Biustonosz sportowy nie należy do tanich wydatków. Pamiętaj, że tego typu bielizna wymaga niemal „królewskiego” traktowania. Absolutnie nie możemy prać jej w pralce, a tym bardziej z innymi ubraniami. Najlepiej czyścić go ręcznie, przy użyciu letniej wody oraz zwykłego, szarego mydła.