Przeziębienie
Najczęściej występujące schorzenie w okresie zimowym. Objawia się głównie stanem podgorączkowym, ogólnym osłabieniem organizmu, uczuciem suchości w jamie ustnej, kłuciem w gardle, drżeniem kończyn, katarem czy też brakiem koncentracji oraz uczuciem senności i znużenia. Jest to choroba dosyć łatwa do wyleczenia, należy jednak pamiętać, że przeziębienie może przerodzić się w grypę, która nie jest już dla nas taka łaskawa. Dlatego głównym zaleceniem lekarzy odnoszącym się do leczenia przeziębienia jest wygrzewanie go w łóżku ze szklanką ciepłej herbaty oraz inhalacja.
Grypa
Grypa bywa skutkiem nieleczonego przeziębienia. Może ona prowadzić nie tylko do ogólnego złego samopoczucia i osłabienia człowieka, ale także do poważnych chorób, takich jak: zapalnie płuc, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego czy też zapalenie zatok bądź ucha.
Odmrożenie
To kolejna choroba, która nie leczona bywa tragiczna w skutkach. Odmrożenie może być przyczyną nie używania odzieży ochronnej w temperaturach ujemnych np. nie zakładanie rękawiczek na mrozie. Odmrożenie dotyczy zazwyczaj kończyn a nie leczone może prowadzić nawet do amputacji części ciała dotkniętej tym schorzeniem.
Sucha skóra
Suchość skóry dopada nas głównie w okresie mrozów i ujemnej temperatury. Nasz organizm w ten sposób broni się przed warunkami panującymi na zewnątrz. Kluczem do sukcesu jest właściwa pielęgnacja skóry, nawilżanie jej i dbanie o nią nie tylko od zewnątrz ale także i od środka (suplementacja farmakologiczna). Co prawda suchość skóry nie jest jako tako chorobą, jednak zbagatelizowana może prowadzić do wielu zniszczeń, takich jak: popękanie skóry i stworzenie otwartej przestrzeni dla wirusów i bakterii.