1. Tłuste mięsa smażymy bez dodatku tłuszczu
Wiele osób odruchowo używa oleju, oliwy lub innego tłuszczu do smażenia każdego mięsa. Jest to błąd, jeżeli mięso jest tłuste samo w sobie – dotyczy to na przykład boczku. Tłuszcz z mięsa wytapia się od chwili położenia mięsa na patelni, a jego ilość jest wystarczająca do przyrządzenia potrawy. Jeżeli na patelni będzie dodatkowy tłuszcz, mięso stanie się ciężkie, straci chrupkość, a jego spożycie znacząco obciąży układ pokarmowy.
2. Zioła nie zawsze wymagają siekania
Często siekamy zioła bez względu na to, do jakiego dania je dodajemy i w jakiej postaci chcemy je spożywać. Świeża gałązka tymianku wrzucona do zupy w całości tak samo wzbogaci smak potrawy jak posiekane zioła. Dodatkowo jeżeli nie przepada się za pływającymi w zupie ziołami, wyjęcie z garnka całej gałązki jest łatwiejsze niż „łowienie” wszystkich drobnych listków.
3. Pieczarki wymagają obierania jedynie, gdy są spożywane na surowo
W Polsce pokutuje przekonanie, że wszystkie pieczarki należy obierać. Jest to nieprawdą, gdyż grzyby te wystarczy umyć pod bieżącą wodą, a następnie poddać obróbce termicznej. Wyjątek stanowi spożywanie pieczarek w formie surowej – wtedy powinny być one obrane. W pozostałych przypadkach żmudną czynność można pominąć bez obaw o zdrowie.
4. Jajka na twardo gotujemy maksymalnie 8-10 minut
Jajko na twardo gotuje się od 8 do 10 minut. Dłuższe gotowanie jajka sprawia, że traci ono wszystkie walory smakowe i odżywcze. Ponadto wokół żółtka pojawia się nieestetyczna zielonkawo-sina obwódka, która oznacza, że jajko znajdywało się we wrzątku dłużej niż powinno.
Wavebreak Media Ltd @ 123rf.com
5. Składniki na sernik mieszamy możliwie jak najkrócej
Większość osób piekących serniki ma tendencję do zbyt długiego mieszania składników. W przypadku tego ciasta składniki miesza się jedynie do momentu ich połączenia. Jeżeli nie stosuje się do tej zasady, w masie pojawia się zbyt wiele powietrza, a to staje się bezpośrednią przyczyną późniejszego opadania sernika.
6. W lodówce przechowujemy tylko te produkty, które tego wymagają
Nieprawdziwe jest stwierdzenie, że przechowywanie w lodówce wszystkich warzyw i owoców pozwala przedłużyć ich trwałość. W lodówce nigdy nie powinno się przechowywać ziemniaków, pomidorów, cebuli, papryki, czosnku oraz cytrusów. Wyjątek stanowią napoczęte owoce i warzywa (prócz ziemniaków). Dodatkowo do lodówki nie powinno się wkładać dżemu, ketchupu, kawy, chleba czy sosu sojowego.
7. Nie obieramy ogórków szklarniowych
Ogórki szklarniowe można bez przeszkód spożywać bez obierania. Ich skórka jest lekkostrawna, a tuż pod nią znajdują się cenne witaminy. Co więcej, jej smak jest niemal niewyczuwalny. Konieczne jest jednak obieranie ogórków gruntowych, których skórka jest grubsza i często gorzkawa.
8. Kruche ciasto wyrabiamy jak najkrócej
Błędem jest zbyt długie wyrabianie ciasta kruchego. Ciepło dłoni psuje konsystencję ciasta i sprawia, że po upieczeniu jest ono miękkie, a nie kruche. Im krócej ugniata się popularne „kruche”, tym jest ono smaczniejsze.
dolgachov @ 123rf.com