Kwas chlebowy można stosować, by zlikwidować nadkwasotę, wzdęcia i inne zaburzenia trawienia - zwłaszcza po zjedzeniu tłustych i ciężkostrawnych potraw. Zawiera także bakterie kwasu mlekowego, dzięki czemu wspomaga i reguluje mikroflorę jelitową, wspomaga trawienie oraz przemianę materii. Razowy Kwas Chlebowy coraz częściej spotyka się z uznaniem także podczas spotkań towarzyskich, bo ma ciekawy smak, atrakcyjny wygląd, nawadnia, orzeźwia a do tego jest lekarstwem na kaca. Prawdziwy kwas chlebowy zawiera alkohol i choć w nieznacznych ilościach nie powinny go pić kobiety w ciąży i dzieci. W sklepie odnajdziemy sporą gamę smaków kwasu chlebowego, dzięki czemu może być on bardziej słodki, kwaskowy czy też wytrawny. Warto wypróbować taki napój, aby przekonać się jaki nam najbardziej smakuje, a gdy już zasmakujemy w nim sięgnijmy po recepturę, aby wykonać taki kwas chlebowy własnoręcznie. Warto wiedzieć, że na bazie kwasu chlebowego powstaje wiele potraw, na przykład rosyjski chłodnik zwany okroszką, a także mołdawska zupa zwana czorba.
PRZEPIS NA KWAS CHLEBOWY
Składniki:
- 1 kg suchego chleba razowego
- 0,5 kg suchego chleba żytniego
- około 10 litrów wody
- 30 dag cukru
- 4 dag drożdży
- 10 dag rodzynek
- 1 łyżeczka otartej skórki z cytryny
- 1 łyżeczka surowego ryżu
Sposób przygotowania:
1. Chleb wkładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem. Przykrywamy gazą i zostawiamy na dobę w temperaturze pokojowej. W tym czasie zbieramy powstający osad.
2. Po tym czasie przecedzamy. Dodajemy cukier, drożdże rozpuszczone w ½ litra ciepłego płynu, skórkę z cytryny i przykrywamy gazą. Pozostawić w ciepłym miejscu na dobę, by zaszła fermentacja.
3. Gdy kwas zacznie się pienić przecedzamy po raz drugi, rozlewamy do słoików z zakrętkami lub szklanych butelek najlepiej takich z korkiem do wysokości 2/3 naczynia. Wcześniej nie należy mieszać płynu, aby nie zlewać również osadu ze spodu garnka.
4. Dodajemy po kilka rodzynek i kilka ziarenek ryżu.
5. Butelki z kwasem układamy najlepiej w pozycji leżącej w chłodnym miejscu (od 5 do 15°C) co najmniej na 3 dni.
6. Przechowujemy w szklanych butelkach, dzięki czemu kwas chlebowy zachowa pełnię walorów zdrowotnych i smakowych.
7. Po 3 dniach napój jest gotowy do picia. Butelki otwieramy powoli i najbezpieczniej nad zlewem, gdyż napój gazuje przy otwieraniu i należy uważać aby nie zalać pomieszczenia.
8. Aby uzyskać klarowny płyn należy delikatnie zlać napój bez wstrząsania osadu.
9. Przechowujemy w chłodzie nawet do 4 tygodni i podajemy także schłodzony.