Kwas chlebowy to sfermentowany napój z chleba. Bardzo popularny jest w Rosji i na Ukrainie, a i u nas w Polsce ma coraz więcej zwolenników. Jego dużą zaletą jest to, że szybko gasi pragnienie i orzeźwia, dlatego sprawdza się w czasie upałów. Kwas chlebowy jest znakomitą alternatywą dla sztucznie słodzonych napojów. Jakby tego było mało, to posiada mnóstwo cennych składników, które działają na korzyść naszego organizmu. Jest niesamowicie zdrowy: wzmacnia odporność, wspomaga układ trawienny, pomaga w leczeniu wielu dolegliwości.
Belchonock @ depositphotos.com
Kwas chlebowy można stosować, by zlikwidować nadkwasotę, wzdęcia i inne zaburzenia trawienia - zwłaszcza po zjedzeniu tłustych i ciężkostrawnych potraw. Zawiera także bakterie kwasu mlekowego, dzięki czemu wspomaga i reguluje mikroflorę jelitową, wspomaga trawienie oraz przemianę materii. Razowy Kwas Chlebowy coraz częściej spotyka się z uznaniem także podczas spotkań towarzyskich, bo ma ciekawy smak, atrakcyjny wygląd, nawadnia, orzeźwia a do tego jest lekarstwem na kaca. Prawdziwy kwas chlebowy zawiera alkohol i choć w nieznacznych ilościach nie powinny go pić kobiety w ciąży i dzieci. W sklepie odnajdziemy sporą gamę smaków kwasu chlebowego, dzięki czemu może być on bardziej słodki, kwaskowy czy też wytrawny. Warto wypróbować taki napój, aby przekonać się jaki nam najbardziej smakuje, a gdy już zasmakujemy w nim sięgnijmy po recepturę, aby wykonać taki kwas chlebowy własnoręcznie. Warto wiedzieć, że na bazie kwasu chlebowego powstaje wiele potraw, na przykład rosyjski chłodnik zwany okroszką, a także mołdawska zupa zwana czorba.
PRZEPIS NA KWAS CHLEBOWY
Składniki:
- 1 kg suchego chleba razowego
- 0,5 kg suchego chleba żytniego
- około 10 litrów wody
- 30 dag cukru
- 4 dag drożdży
- 10 dag rodzynek
- 1 łyżeczka otartej skórki z cytryny
- 1 łyżeczka surowego ryżu
Sposób przygotowania:
1. Chleb wkładamy do garnka i zalewamy wrzątkiem. Przykrywamy gazą i zostawiamy na dobę w temperaturze pokojowej. W tym czasie zbieramy powstający osad.
2. Po tym czasie przecedzamy. Dodajemy cukier, drożdże rozpuszczone w ½ litra ciepłego płynu, skórkę z cytryny i przykrywamy gazą. Pozostawić w ciepłym miejscu na dobę, by zaszła fermentacja.
3. Gdy kwas zacznie się pienić przecedzamy po raz drugi, rozlewamy do słoików z zakrętkami lub szklanych butelek najlepiej takich z korkiem do wysokości 2/3 naczynia. Wcześniej nie należy mieszać płynu, aby nie zlewać również osadu ze spodu garnka.
4. Dodajemy po kilka rodzynek i kilka ziarenek ryżu.
5. Butelki z kwasem układamy najlepiej w pozycji leżącej w chłodnym miejscu (od 5 do 15°C) co najmniej na 3 dni.
6. Przechowujemy w szklanych butelkach, dzięki czemu kwas chlebowy zachowa pełnię walorów zdrowotnych i smakowych.
7. Po 3 dniach napój jest gotowy do picia. Butelki otwieramy powoli i najbezpieczniej nad zlewem, gdyż napój gazuje przy otwieraniu i należy uważać aby nie zalać pomieszczenia.
8. Aby uzyskać klarowny płyn należy delikatnie zlać napój bez wstrząsania osadu.
9. Przechowujemy w chłodzie nawet do 4 tygodni i podajemy także schłodzony.
Powiązane artykuły
-
Odkrywamy 8 trików, które potrafi zwykła mikrofalówka, a o tym nie wiesz!
Kuchenka mikrofalowa to niesamowite urządzenie, które można spotkać w niemal każdym domu. Wykorzystywana najczęściej do odgrzewania potraw, może pełnić również wiele innych ról, o których do tej pory nie miałeś pojęcia. Odkryj razem z nami zupełnie nowe oblicze swojej starej mikrofalówki.
-
10 produktów, które powinnaś jeść każdego dnia, aby czuć się w pełni sił
Zapomnij czego nie należy jeść, zamiast tego skup się na produktach które powinnaś zajadać codziennie. Kiedy układasz dietę, warto oprzeć się na kilku podstawowych składnikach odżywczych, które sprawią że będziesz czuła się zdrowo i w pełni sił. Te produkty zapewnią Ci wiele cennych witamin i będą świetną podstawą żywieniową, dzięki której unikniesz wysokokalorycznych przekąsek.
-
5 produktów, dla których nie powinno być miejsca w Twoim jadłospisie
Jeśli postanowiłaś zadbać o zwoje zdrowie, bardzo dobrym startem jest rozpoczęcie odpowiedniej diety. Możesz, biegać, chodzić na siłownię, fitness, ale jeśli nie zwracasz uwagi na to co jesz, nie osiągniesz zamierzonego efektu. Wiele osób nie ma świadomości, że odżywia się niezdrowo dopóki nie dopadną ich problemy zdrowotne. Długotrwała i niezdrowa dieta może doprowadzić do rozwoju wielu poważnych chorób i stanów chorobowych, które w niektórych przypadkach mogą spowodować śmierć. Pamiętajmy, że we wszystkim należy zachować umiar.
-
7 najbardziej niezdrowych napojów, które rujnują Twoje zdrowie
Na rynku dostępnych jest wiele napojów bezalkoholowych i alkoholowych, które rujnują zdrowie. Warto wiedzieć, po które z produktów ze sklepowych półek nie sięgać. Rozsądne wybieranie napojów pozwala zmniejszyć ryzyko nadwagi, cukrzycy, nadciśnienia oraz wielu innych chorób cywilizacyjnych. Jakich napojów unikać?
Kamila
7 najbardziej niezdrowych napojów, które rujnują Twoje zdrowie 2016-11-08 09:51:27 2016-11-08 09:25:39