Najczęstszą przyczyną chrapania jest prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia. Warto więc – jeszcze przed pójściem do lekarza – zmienić kilka złych nawyków, które mogą być odpowiedzialne za dokuczliwe chrapanie.
1. Zmień pozycję snu.
Jeśli śpisz ciągle na plecach, to taka pozycja powoduje niestety pogłębienie chrapania. Wynika to z tego, iż leżąc na wznak język opada ku tyłowi, przez co otwierają się usta i następuje zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła. Lepszą pozycją jest położenie się na boku.
2. Wylecz infekcje.
W sytuacji, gdy chrapanie pojawia się w Twoim przypadku sporadycznie, głównie w okresie przeziębienia, wtedy powodem może być niedrożność dróg oddechowych. Niewyleczony katar, zapalenie zatok lub powiększone migdałki - zmuszają do oddychania ustami, co prowadzi do chrapania.
3. Wybierz odpowiednią poduszkę.
Odpowiednia poduszka pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć chrapanie. Prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa w znaczącym stopniu wpływa na zdrowy i spokojny sen. Śpij z płaską poduszką, gdyż przy jej wysokim ułożeniu drogi oddechowe się zwężają. Najlepszym wyborem jest poduszka anatomiczna, która dopasowuje się do kształtu głowy.
4. Zrezygnuj z używek.
Nikotyna powoduje zaleganie śliny w tchawicy i krtani, podrażnia gardło oraz powoduje obrzęk śluzówki – wszystko to utrudnia wydobywanie się powietrza z płuc. Na min. dwie godziny przed snem, warto również zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka.
5. Jeśli masz nadwagę – przejdź na dietę.
Osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami, zdecydowanie częściej i głośniej chrapią. Warto więc zmienić swoją codzienną dietę oraz zacząć się więcej ruszać.
6. Przygotuj odpowiednio sypialnię.
Ważne, aby zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w sypialni. Optymalna wartość to 18 – 21 stopni Celsjusza, a wilgotność to 40-60 procent. Powinniśmy często wietrzyć sypialnię, co zapobiega wysuszeniu błony śluzowej, która jest często przyczyną chrapania.
7. Stosuj preparat ułatwiający oddychanie.
Na rynku można znaleźć wiele preparatów dostępnych bez recepty, które mają na celu ograniczyć chrapanie. W aptekach znajdziemy m.in. specjalne spraye do rozpylania w gardle oraz listki, które przyklejamy na podniebienie.
Uwaga! W sytuacji, gdy żadna z powyższych metod nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy zgłosić się do laryngologa. Chrapanie może bowiem wynikać z obecności polipów w nosie, przerośniętych migdałków lub krzywej przegrody nosowej. W takich sytuacjach konieczny będzie zabieg.