Chrapanie może być przyczyną stałego zmęczenia oraz uczucia niewyspania nawet po kilkugodzinnym spaniu czy popołudniowej drzemce. Mimo, iż wiele osób żartuje sobie z tej dolegliwości, to nie można jej lekceważyć, szczególnie, gdy chrapaniu towarzyszy bezdech, który jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych sposobów na walkę z chrapaniem.
Najczęstszą przyczyną chrapania jest prowadzenie nieodpowiedniego stylu życia. Warto więc – jeszcze przed pójściem do lekarza – zmienić kilka złych nawyków, które mogą być odpowiedzialne za dokuczliwe chrapanie.
1. Zmień pozycję snu.
Jeśli śpisz ciągle na plecach, to taka pozycja powoduje niestety pogłębienie chrapania. Wynika to z tego, iż leżąc na wznak język opada ku tyłowi, przez co otwierają się usta i następuje zwężenie kanału nosogardła i cieśni gardła. Lepszą pozycją jest położenie się na boku.
2. Wylecz infekcje.
W sytuacji, gdy chrapanie pojawia się w Twoim przypadku sporadycznie, głównie w okresie przeziębienia, wtedy powodem może być niedrożność dróg oddechowych. Niewyleczony katar, zapalenie zatok lub powiększone migdałki - zmuszają do oddychania ustami, co prowadzi do chrapania.
3. Wybierz odpowiednią poduszkę.
Odpowiednia poduszka pozwoli w znacznym stopniu ograniczyć chrapanie. Prawidłowe podparcie głowy, szyi i kręgosłupa w znaczącym stopniu wpływa na zdrowy i spokojny sen. Śpij z płaską poduszką, gdyż przy jej wysokim ułożeniu drogi oddechowe się zwężają. Najlepszym wyborem jest poduszka anatomiczna, która dopasowuje się do kształtu głowy.
4. Zrezygnuj z używek.
Nikotyna powoduje zaleganie śliny w tchawicy i krtani, podrażnia gardło oraz powoduje obrzęk śluzówki – wszystko to utrudnia wydobywanie się powietrza z płuc. Na min. dwie godziny przed snem, warto również zrezygnować z alkoholu, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka.
5. Jeśli masz nadwagę – przejdź na dietę.
Osoby zmagające się z dodatkowymi kilogramami, zdecydowanie częściej i głośniej chrapią. Warto więc zmienić swoją codzienną dietę oraz zacząć się więcej ruszać.
6. Przygotuj odpowiednio sypialnię.
Ważne, aby zadbać o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza w sypialni. Optymalna wartość to 18 – 21 stopni Celsjusza, a wilgotność to 40-60 procent. Powinniśmy często wietrzyć sypialnię, co zapobiega wysuszeniu błony śluzowej, która jest często przyczyną chrapania.
7. Stosuj preparat ułatwiający oddychanie.
Na rynku można znaleźć wiele preparatów dostępnych bez recepty, które mają na celu ograniczyć chrapanie. W aptekach znajdziemy m.in. specjalne spraye do rozpylania w gardle oraz listki, które przyklejamy na podniebienie.
Uwaga! W sytuacji, gdy żadna z powyższych metod nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy zgłosić się do laryngologa. Chrapanie może bowiem wynikać z obecności polipów w nosie, przerośniętych migdałków lub krzywej przegrody nosowej. W takich sytuacjach konieczny będzie zabieg.
Powiązane artykuły
-
Korzystając z tych 8 dobrodziejstw natury, będziesz cieszył się dłuższym życiem
Spośród tysięcy jadalnych roślin istniejących na świecie, można wyodrębić grupę śmiało nazywaną „przedłużającą życie”. Podczas, gdy inne rośliny wpływają pozytywnie na układ pokarmowy, nerwowy, czy odpornościowy, to istnieją takie, które mają specjalne właściwości zapobiegające poważnym chorobom (przede wszystkim chorobom serca). Wszelkie rośliny, które są w stanie poprawić pracę serca lub po prostu polepszyć stan zdrowia, mają realny wpływ na długość życia człowieka. Naszą uwagę przykuło 8 najbardziej znanych roślin, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowotnej. Sprawdź naszą listę!
-
Dlaczego warto badać gęstość kości?
Osteoporoza jest bardzo często nazywana „cichym złodziejem”, gdyż choroba ta może przez długi czas rozwijać się bez jakichkolwiek objawów, równocześnie stopniowo osłabiając nasze kości. Można jednak wcześniej temu zapobiec podejmując działania profilaktycznie w postaci densytometrii, czyli badania gęstości tkanki kostnej.
-
Produkty, których nie może zabraknąć w Twojej diecie podczas miesiączki
Każda kobieta doskonale zna ból związany z miesiączkowaniem oraz ma swój sprawdzony lek na jego uśmierzenie. Jednak zanim sięgniemy po farmaceutyki warto poznać potrawy oraz składniki, które są w stanie ten ból lekko uśmierzyć, lub całkowicie wyeliminować jeśli tylko włączymy je do swojej diety przed lub w trakcie okresu.
-
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny
Masz obawy co do tego, czy Twoja miesiączka aby na pewno jest normalna? Twój okres pojawia się co tydzień? A może regularnie, ale jest niemal niezauważalny? Dowiedz się, co świadczy o tym, że powinnaś się wybrać do ginekologa.
Kamila
6 znaków, które powiedzą Ci, że Twój okres nie jest normalny 2017-03-06 08:35:45 2017-02-28 09:08:26