Świeże owoce źródłem zdrowia
Świeże owoce zawierają duże ilości flawonoidów, witamin i minerałów. Ich spożywanie dostarcza do organizmu również wodę oraz błonnik. Warto spożywać świeże owoce codziennie, a kiedy nie jest to możliwe – sięgać również po wykonane z nich przetwory. Najlepiej by były to przetwory domowe, w których nie będzie konserwantów i zbędnej chemii.
Właściwości zdrowotne gruszki
Korzenie gruszki wywodzą się z Persji. Owoc zawiera duże ilości potasu, wapnia, magnezu, fosforu, oraz nieco mniejsze – sodu i żelaza. Dodatkowo dostarcza do organizmu karoten, witaminę B1, B2, B6, C i E. Poleca się jedzenie gruszek w czasie diety odchudzającej i oczyszczającej. Wysoka zawartość błonnika usprawnia funkcjonowanie jelit, a witaminy poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. Ponadto zwiększają odporność organizmu i polepszają samopoczucie.
Właściwości zdrowotne śliwki
Śliwka jest owocem, który przywędrował do Europy z Azji Mniejszej. Jego walory smakowe i zdrowotne doceniono już w starożytności. Ze względu na zwartość magnezu, sodu, potasu, wapnia, fosforu, żelaza oraz polifenoli śliwka ma działanie antykancerogenne. Polifenole neutralizują też powstawanie wolnych rodników, przez co organizm wolniej się starzeje.
Śliwki często spożywa się, aby wspomóc pracę jelit. Duża ilość pektyn wypełnia żołądek i jelita, ułatwiając wypróżnienie. Oczyszczające działanie śliwki polega jednak nie tylko na usuwaniu złogów z przewodu pokarmowego – sliwki wspierają też usuwanie tłuszczu z komórek. Właściwość ta sprawia, że owoc jest polecany osobom cierpiącym na zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi lub z powodu nadciśnienia.
Przepis na marynowane gruszki
Marynowane gruszki są doskonałym dodatkiem zarówno do deserów, jak i do dań z drobiu. Aby je zrobić potrzebny jest:
-
1 kg gruszek,
-
1kg cukru kryształu,
-
1 szklanka (250 ml) octu winnego,
-
½ łyżeczki goździków,
-
kawałeczek laski cynamonu,
-
woda źródlana.
Gruszki należy umyć, obrać cienko ze skórki, usunąć gniazda nasienne i pokroić na ćwiartki. Następnie skropić je sokiem z cytryny i przygotować zalewę. Aby przygotować zalewę, należy wlać do garnka wodę, ocet winny, dosypać cukier, skórkę z cytryny i zagotować. Gdy zalewa zacznie wrzeć, należy włożyć do niej gruszki – jeżeli zalewa nie zakryje ich w całości, trzeba dolać więcej wody. Owoce gotuje się w ten sposób około godziny. Po tym czasie zalewa wraz z gruszkami musi ponownie zawrzeć. Gdy tak się stanie, owoce wraz z zalewą przekłada się do czystych słoiczków i od razu zakręca. Przez kilka dni należy przechowywać je w temperaturze pokojowej, a następnie przenieść do chłodnej spiżarki.
Przepis na tradycyjne powidła ze śliwek
Powidła śliwkowe do idealny dodatek do świątecznego piernika, kanapek z masłem czy wykwintnych dań obiadowych. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy jedynie kilka godzin i odrobina chęci.
Aby przygotować powidła, można użyć dowolnej ilości śliwek i cukru. Jeśli śliwki są bardzo słodkie, można zrezygnować z cukru w ogóle. Śliwki należy dokładnie umyć, usunąć z nich pestki, a następnie zmiksować, aby szybciej się smażyły. Po zmiksowaniu należy dolać do nich nieco wody, ustawić garnek na małym ogniu i smażyć przez 2 do 4 godzin w zależności od ilości i gatunku śliwek. Gotowe powidła są gęste, nie leją się na łyżce. Jeżeli uważamy, że masa jest mało słodka, możemy dodać do niej cukier – gdy zdecydujemy się na ten krok, powidła należy smażyć jeszcze przez 30 minut. Gorące powidła należy przełożyć do czystych słoiczków i zakręcić je, gdy masa jest jeszcze gorąca. Słoiczki należy pozostawić w temperaturze pokojowej do chwili przestygnięcia, a następnie schować do spiżarni lub piwnicy.