KobiecePorady.pl

Lody mogą być zdrowe!

Znają je wszyscy. Są lubiane przez najmłodszych jak i seniorów. Czy jednak jesteśmy skazani wyłącznie na gotowe lody produkowane masowo?

Kiedy upał staje się nie do zniesienia, szukamy ochłody i orzeźwienia. Sięgamy wtedy po lody ze sklepowych zamrażarek. Niestety, lody produkowane masowo zawierają mnóstwo niezdrowych składników: od syropu fruktozowo-glukozowego i cukru, przyczyniających się bardzo często do rozwoju cukrzycy, tłuszczów nasyconych, mogących zwiększać poziom cholesterolu, po dodatki chemiczne, które udają smaki i aromaty. Po zjedzeniu loda z takimi składnikami, wątroba i trzustka mają sporo pracy.

Kamila -

Powiązane artykuły

  • Tarta rabarbarowa z bezą

    Tym razem pragnę Was zachęcić do przygotowania pysznej tarty z rabarbarem i bezą. Rabarbar doskonale przełamuje słodycz bezy, co daje wyjątkowo smaczną kompozycję. Ten wyśmienity deser na pewno Wam zasmakuje, a przy okazji skorzystacie z cennych właściwości rabarbaru, zawartych w nim witamin (A,C, E) i minerałów. To nie tylko zdrowe ale również pyszne warzywo!

  • Zdrowe frytki z tofu

    Dla miłośników kuchni wegetariańskiej mam dzisiaj przepis na zdrowe frytki z tofu z dodatkiem migdałów, orzechów laskowych oraz przypraw, są chrupiące i smaczne i będą urozmaiceniem w codziennym jadłospisie.

  • 3 najważniejsze właściwości prozdrowotne dyni, które są niesamowite!

    Dynia nie tylko doskonale smakuje ale i świetnie działa na nasz organizm. Spożywając potrawy z dyni wspieramy nasz organizm, dostarczamy mu niezbędnych witamin i minerałów. Dynia wspomaga pracę całego organizmu, reguluje wszystkie zachodzące w nim procesy i potrafi działać cuda. Jest pyszna i zdrowa, czego chcieć więcej?

  • Charlotte malinowa

    Charlotte to stosunkowo szybki w przygotowaniu, efektowny deser, który można podać na każdą okazję. Jest to jeden z najle Charlotte jest jednym z najpopularniejszych francuskich deserów, mimo iż pochodzi z Anglii. Stworzony w XIX wieku na cześć niemieckiej księżniczki, królowej Anglii Zofi Charlotty Mecklenburg-Strelitz, żony Jerzego III, ten smakowity deser był pierwotnie przyrządzany ze słodkiego chleba, przypominającego współczesny chleb tostowy, na którym układano mus z jabłek, gruszek lub śliwek. Pieczona w piekarniku charlotte była podawana na gorąco. Dzisiejsza wersja charlotte została wymyślona w 1800 roku przez francuskiego cukiernika Antoine’a Carême’a. Stworzył on własną wersję angielskiego specjału, zastępując słodki chleb długimi biszkoptami, i wypełniając charlotte kremem bawarskim. Nowa wersja deseru została nazwana „charlotte parisienne” (charlotte paryska), a następnie zostało przemianowana na „charlotte russe” (charlotte rosyjską), ponieważ francuski cukiernik pracował również na dworze rosyjskiego cara Aleksandra I. Dziś charlotte jest przyrządzana z różnego rodzaju owocami i podawana na zimno. Sposób jej przygotowania jest prosty: formę na ciasto (jej boki i opcjonalnie spód) wykłada się długimi, namoczonymi w syropie z dodatkiem alkoholu. W środku formy umieszczony zostaje mus z owoców, najczęściej truskawek, malin lub gruszek. Mus i biszkopty można układać na przemian warstwami. Istnieją również inne warianty charlotte np. z musem czekoladowym. Do przygotowania charlotte można użyć gotowych biszkoptów typu „lady fingers”, ale uważam, że z francuskimi biszkoptami „à la cuillère” smakuje znacznie lepiejpszych deserów, jakie znam, wyjątkowo delikatny i lekki, niezbyt słodki i naprawdę pyszny.