Gdy w dążeniu do utraty zbędnych kilogramów kolejne diety nie skutkują, a ćwiczenia fizyczne nie przynoszą spodziewanych efektów, coraz częściej sięgamy po metody chirurgii plastycznej, wśród których prym wiedzie liposukcja. Ze względu na dużą popularność zabiegu wokół liposukcji narosło wiele mitów, oczekiwań i mylnych przekonań. Czy procedura naprawdę jest tak skuteczna, jak się o niej mówi?
Liposukcja jest zabiegiem polegającym na usunięciu tkanki tłuszczowej z takich miejsc na ciele jak np. brzuch, uda czy pośladki. Jak w wywiadzie dla programu Dzień Dobry TVN podkreślał dr n. med. Sebastian Kołodziej, zabieg stanowi przede wszystkim sposób modelowania sylwetki, a nie leczenia otyłości. Różnica między jednym a drugim nie jest kwestią znaczeniowych niuansów i ma istotne konsekwencje z punktu widzenia osób zainteresowanych zabiegiem.
Liposukcja – efektywna metoda walki ze zbędną tkanką tłuszczową
Procedura jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które mimo zdrowego trybu życia (prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej) nie mogą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z najbardziej problematycznych obszarów ciała. Dzięki liposukcji pacjenci zyskują pewność, że pokłady tłuszczu na trwałe znikają z określonych miejsc. Nie oznacza to jednak, że w wypadku zaniedbań nie pojawią się w innych, co może zaburzyć proporcje sylwetki. Decydując się na zabieg, musimy wiedzieć, że nie należy traktować go jako „drogi na skróty” w odchudzaniu. Natomiast jako metoda modelowania ciała, podkreślenia konturów czy „wyrzeźbienia” sylwetki, liposukcja sprawdza się doskonale.
Liposukcję przeprowadza się za pomocą jednej z kilku dostępnych metod, które różnią się między sobą rodzajem wykorzystywanej technologii: w ofertach klinik chirurgii plastycznej znajduje się liposukcja klasyczna, wibracyjna, ultradźwiękowa, laserowa oraz wodna. Zasada, na której opiera się opiera się zabieg, jest w przypadku wszystkich metod podobna i charakteryzuje się niewielkim stopniem skomplikowania. Przez niewielkie nacięcia w skórze zostaje wprowadzona kaniula, służąca do rozbijania skupisk tkanki tłuszczowej, która następnie zostaje odprowadzona do stosownego zbiornika. W liposukcji klasycznej tłuszcz usuwa się za pomocą podciśnienia, natomiast pozostałe typy wykorzystują dodatkowe procedury poprawiające efektywność.
Liposukcja wibracyjna, zwana także rotacyjną, jest wykonywana przy użyciu kaniuli wibrującej z częstotliwością do 9000 razy na minutę. Ruch urządzenia wspomaga i przyspiesza uwalnianie złogów tłuszczowych. Zabieg można stosować samodzielnie lub łączyć go z innymi metodami, na przykład liposukcją laserową, która wykorzystuje energię lasera do rozpuszczania tłuszczu i jednoczesnej koagulacji naczyń. Z kolei liposukcja ultradźwiękowa oparta jest o działanie ultradźwięków, rozbijających komórki tłuszczowe i zamieniających je w emulsję. Ten typ zabiegu daje satysfakcjonujące efekty w miejscach szczególnie trudnych, o większym zwłóknieniu. Dodatkowo, jeśli pacjent zdecyduje się na liposukcję ultradźwiękową techniką Vaser High Definition Liposculpture, możliwe będzie uwypuklenie mięśni brzucha tak, by sylwetka wyglądała bardziej atletycznie. Podczas ostatniego z wymienionych rodzajów zabiegu, czyliliposukcji wodnej, komórki tłuszczowe są „wypłukiwane” specjalnym roztworem pod ciśnieniem. W trakcie procedury nie ulegają uszkodzeniu, dlatego można później przeszczepić je w inne miejsce, w celu np. powiększenia piersi.
Modelowanie sylwetki z wykorzystaniem liposukcji może przynieść naprawdę spektakularne efekt - zobacz je tutaj: liposukcja. Metoda jest minimalnie inwazyjna i bezpieczna, a jej rezultaty – trwałe, pod warunkiem jednak, że nie traktujemy jej jako zamiennika odchudzania. By efekt estetyczny utrzymał się, pacjenci muszą utrzymywać odpowiedni styl życia.