Sytuacja samotnych matek nie jest prosta. Jeśli jednak chodzi o kwestię finansową, jak najbardziej może ona liczyć na pomoc państwa. Świadczeń dla matek samotnie wychowujących dzieci jest relatywnie dużo. Zobacz, co Ci się należy!
@ shutterstock.com
Zasiłek rodzinny to jedna z najpopularniejszych form pomocy pobieranych przez matki, które wychowują swoje dzieci bez pomocy. Kiedy możesz go otrzymać? Przede wszystkim musisz spełnić przyjęte przez rząd kryterium dochodowe – dochód na jedna osobę w rodzinie nie może przekraczać miesięcznie 674 złotych (lub 764 złotych, jeśli jest w niej dziecko niepełnosprawne). Możesz starać się jednak o przyznanie zasiłku tylko wtedy, kiedy ojciec dziecka nie ma zasądzonych świadczeń alimentacyjnych (bo jeśli ma, to na nie łoży).
Musisz wiedzieć, jakie dokumenty przygotować, aby móc starać się o zasiłek rodzinny dla samotnej matki. Po pierwsze jest to zaświadczenie o dochodach. Jeżeli rodzice dziecka są rozwiedzeni, potrzebna będzie kopia odpisu wyroku sądu, który orzekł rozwód. Gdy drugi rodzic nie żyje, trzeba dostarczyć kopię skróconego aktu jego zgonu, kiedy jest nieznany, nie zapomnij dostarczyć kopii odpisu zupełnego aktu urodzenia Twoje pociechy. Do zasiłku rodzinnego są przeróżne dodatki, warto się o nie starać, jeśli tylko Ci przysługują.
Samotna matka może rzecz jasna liczyć także na świadczenie 500 plus(które wypłacane jest w naszym kraju od 2016 roju). Otrzyma je na drugie i każde następne dziecko lub już na pierwsze, jeśli dochód w jej rodzinie na osobę nie przekracza 800 złotych.
Każda samotna matka może liczyć również na wypłacenie świadczenia 300 plus, czyli dodatku z okazji rozpoczęcia roku szkolnego. Wedle zapowiedzi rządzących ci, którzy złożą wniosek w lipcu albo sierpniu, jeszcze przed końcem września otrzymają pieniądze.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Justyna
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30