Samotne rodzicielstwo jest niewątpliwie sytuacją niebywale trudną. Zazwyczaj kryje się za tym nieco bardziej skomplikowana historia rodzinna. Czasami samotne wychowywanie dziecka jest wynikiem śmierci jednego ze współmałżonków innym razem jest to efekt rozstania lub przelotnej znajomości, której konsekwencją okazała się być ciąża. Państwo stara się pomagać osobą samotnie wychowującym dzieci, przysługują im bowiem różne ulgi a także pomoc finansowa. Oto najważniejsze informacje odnoszące się do tego tematu.
Alena Ozerova @ fotolia.com
Godziny pracy
Samotna matka ma prawo do pracy zarobkowej w takich godzinach w których jej dziecko przebywa w szkole lub w świetlicy szkolonej. Chodzi tutaj głównie o to, że samotnej matki nie wolno zmuszać do pracy w systemie 12 godzinnym lub na zmiany nocne. Jest to bowiem działanie nie zgodnie z prawem, które chroni osoby samotnie wychowujące dzieci.
Zasiłek rodzinny
Jeżeli kobieta, która samotnie wychowuje dziecko mieści się w przedziale finansowym wyznaczonym przez Państwo (aktualnie około 500zł dochodu na osobę w rodzinie) ma prawo do zasiłku rodzinnego. Wysokość tego zasiłku uwarunkowana jest zazwyczaj wiekiem dziecka.
Dodatkowe pieniądze na dziecko
Ponad to, samotna matka może ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie, czyli tzw. datki. Może ona uzyskać je z tytułu urodzenia dziecka, opieki na dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego, rozpoczęcia nauki przez dziecko, rozpoczęcia nauki przez dziecko w innym miejscu aniżeli miejsce jego zamieszkania oraz najogólniejszy datek - wspierający samotnych rodziców.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Kamila
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30