Zasiłek rodziny jest świadczeniem pobieranym przez spore grono polskich rodzin. Przypomnijmy ,że przysługuje on wtedy, kiedy dochód w rodzinie na jedną osobę nie przekracza 674 złotych (lub też 764 złote, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne w stopni umiarkowanym lub tez znacznym). Warto to zapamiętać, bowiem kryterium dochodowe jego przyznawania nie zmieni się pod koniec roku 2020. Ten zasiłek ma być częściowym pokryciem wydatków wiążącym się z wychowywaniem dziecka.
Sunny studio @ shutterstock.com
Na dziecko do ukończenia piątego roku życia przysługiwało dotąd 95 złotych miesięcznie, powyżej piątego i do ukończenia osiemnastego roku życia – 124 złote, powyżej osiemnastego do ukończenia dwudziestego czwartego roku życia 135 złotych. Ostatnimi czasy rząd zapowiedział, że wysokość niektórych świadczeń rodzinnych ma wzrosnąć od 1 listopada 20118 roku. O czym konkretnie jest mowa? Kto zyska więcej pieniędzy? Jak duże podwyżki mają objąć osoby wychowujące dzieci?
Zostanie nieco zwiększona wysokość świadczeń przysługujących niepełnosprawnym i ich opiekunom. 184, 42 złote – tyle otrzymają oni od listopada bieżącego roku w skali miesiąca. Zapowiada się, że od listopada roku 2019 kwota ta ma wynosić 215,84 zł. To rezultat protestu osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, jaki trwał jeszcze do niedawna w budynku Sejmu.
Od 1 października 2018 roku mają obowiązywać nowe kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z opieki społecznej. Będą one wynosiły 528 złotych na osobę w rodzinie (wzrosną o 154 złotych), a przypadku osoby prowadzącej samodzielne gospodarstwo domowe 701 złotych zamiast 634 złotych.
Zasiłek stały ma od pierwszego października bieżącego roku wynosić od 30 do 671 złotych. Wypłacany jest on osobom całkowicie niezdolnym do pracy z powodu niepełnosprawności lub też wieku.
A co z dodatkami do zasiłku rodzinnego? Od 1 listopada 2018 roku z tytułu urodzenia dziecka przysługiwać ma kwota rzędu 1000 złotych, dodatek wychowawczy utrzyma się na poziomie 400 złotych. Jeśli chodzi o wychowywanie dziecka w rodzinie wielodzietnej to kwota 95 złotych. Z tytułu kształcenia oraz rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, które nie ukończyło piątego roku życia, rodziny otrzymają 90 złotych, gdy ukończy piąty rok życia i nie przekroczy jednocześnie dwudziestego czwartego, mamy do czynienia z kwotą 110 złotych. To jednak nie wszystkie dodatki, bowiem z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego przysługuje jednoazowe świadczenie rzędu 100 złotych, gdy dziecko zamieszka w miejscowości, w której znajduje się szkoła, otrzyma miesięcznie 113 złotych, do pokrycie dodatków związanych z dojazdem – 69 złotych.
Powiązane artykuły
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
5 rzeczy, które są trudne, jeśli masz kilkumiesięczne dziecko
Ciąża, poród i wychowanie dziecka to wydarzenia, które zmieniają na zawsze życie kobiety. Choćbyś bardzo się starała, nie będziesz w stanie wrócić do momentu, w którym twoje życie było beztroskie i mogłaś sobie pozwolić na małą nieodpowiedzialność. Kilkumiesięczne dziecko zmienia wiele.
-
Najlepszy prezent na komunię
Mimo, że jeszcze marzec się nie skończył, to już powoli w sieci zaczyna wrzeć. Wszyscy od rodziców przez chrzestnych, dziadków, ciotki i wujków będziemy zastanawiać się jaki prezent na komunię kupić Kasi, Jasiowi czy Bartoszkowi? Niektóre z dzieci wpadną na chytry pomysł, żeby jako prezent na komunię zażyczyć sobie żywe zwierzę typu jaszczurka, królik, kameleon albo … pies. I tu wkraczam ja. Bo wciąż setki psów, które były kupione czy adoptowane właśnie jako prezent na komunię, w okolicach lipca i sierpnia ląduje przywiązane do drzew, bo Państwo na wywczas jado, a z pieskiem nie wpuszczajo!!
-
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem?
Nie od dziś wiadomo, że warto rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem. W ten sposób maluch się uspokaja i przyzwyczaja do głosu swojej mamy. O czym można z nim rozmawiać?
Justyna
Jak rozmawiać z dzieckiem jeszcze przed porodem? 2017-05-26 15:23:17 2017-05-26 07:44:30