Przez 9 miesięcy pod twoim brzuchem rosło twoje największe szczęście. Z niecierpliwością czekałaś na rozwiązanie, a teraz czujesz się zmęczona i absolutnie bezradna. Jeśli masz wątpliwości, czy prawidłowo zajmujesz się noworodkiem – cóż, nie jesteś z tym sama. Nie zamartwiaj się – po prostu musisz się jeszcze sporo nauczyć. Poniżej przedstawiamy 3 sytuacje stresujące mamy i doradzamy, jak się z nimi uporać. W końcu stres wywiera zły wpływ na laktację i na jakość matczynego mleka.
Tatyana Gladskih @ fotolia.com
1. Strach przed tym, że noworodek nie robi dużych postępów
Świeżo upieczone matki zamartwiają się zwykle, że ich dziecko nie robi takich postępów jak rówieśnicy. Nie słuchaj podszeptów zazdrosnych kobiet, nie porównuj się z innymi i nie panikuj na zapas. Jeśli masz faktyczny powód do zmartwień, zapisuj pytania do pediatry i przy regularnych kontrolach upewniaj się, czy wszystko idzie zgodnie z planem.
2. Problemy przy karmieniu piersią
Na początku karmienie może być bolesne – dopiero po kilku dniach brodawki przyzwyczajają się do nowego zadania. Nie wyrzucaj sobie, że odczuwasz dolegliwości – daj sobie trochę czasu. Pilnuj, żeby dziecko obejmowało cały sutek, poszukuj najwygodniejszej pozycji i często zmieniaj ułożenie, żeby opróżnić wszystkie kanaliki. Naucz się ściągać pokarm samodzielnie i bacznie obserwuj swoje piersi. Jeśli dojdzie do zapalenia, nie udawaj, że wszystko jest w porządku, a po prostu je dolecz – w przeciwnym razie twoja nieugięta duma ściągnie na ciebie ropień. Pamiętaj: zero stresu, problemy z karmieniem są powszechne i nie czynią z ciebie złej matki.
Ramona Heim @ shutterstock.com
3. Niezrozumienie wobec zachowań dziecka
Nieznajomość odruchów, prawidłowości rozwojowych i cyklu dobowego noworodka to zupełnie normalna sprawa. Prawie wszystkie mamy mają z początku problem z odróżnieniem sygnałów zdrowych od chorobowych. Kobiety często panicznie boją się nowej roli i tego, że jej nie podołają, a przy tym zaszkodzą dziecku. Dlatego też ciągle obserwują dziecko, a przy obniżonej pewności siebie szybko się poddają i czują się bezradne. Odczytywanie sygnałów wysyłanych przez dziecko nie jest proste. Nie zadręczaj się ponurymi myślami – bądź wobec siebie wyrozumiała i tolerancyjna. Naucz się wypoczywać (np. leżąc przy dziecku), odsypiać zarwane noce i rezygnować z mniej priorytetowych zadań. Pamiętaj też, że rodzicielstwo obejmuje także ojca i ten obowiązek nie spoczywa przecież tylko na tobie.
Ruslan Guzov @ shutterstock.com
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55