Upragnione dziecko pojawia się na świecie, Ty przepełniona szczęściem i miłością snujesz wizję idealnego macierzyństwa ale okazuje się, że rzeczywistość staje się jednakże zgoła inna? Brak snu to jedna z najczęściej wskazywanych trudności (szczególnie w pierwszych miesiącach życia potomka). Dlaczego matki nie mogą spać?
LanaK @ fotolia.com
1. Jeszcze przed narodzinami
Duży, niewygodny do ułożenia brzuch, który naciąga mięśnie przy kręgosłupie i nie pozwala na znalezienie optymalnej pozycji to realia trzeciego trymestru ciąży. Podczas, gdy układasz się do snu, maluch rozpoczyna swą aktywną fazę, kopie i nie pozwala zasnąć. Jeszcze przed pojawieniem się potomka na świecie, matka już ma zarwane noce.
2. Pierwsze tygodnie bez litości
Noworodek je często, nie ma jeszcze wypracowanego podziału na tryb dzienny i nocny. W związku z tym, nocne karmienia, przewijanie i tulenie w przypadku niestrawności jest normą. Fakt, w porównaniu do poprzedniego punktu, część czynności może wykonać ojciec ale jeżeli karmisz piersią, to licz się z nieprzerwanym snem długości max 3-4 godziny. Jedyne pocieszenie w tym, że z dnia na dzień, ten stan będzie ulegał poprawie
Evgeny Atamanenko @ 123rf.com
3. Ząbkowanie i inne dolegliwości
Jeżeli dziecko ząbkuje bądź choruje na inną dolegliwość, to musisz liczyć się z faktem zarwanych nocy. Ból, strach czy dyskomfort, jaki wywołują choroby szczególnie mocno uwydatnia się wieczorem oraz w nocy. Niemowlaki mogą mieć kolki i ząbkować, starszaki zarażają się w przedszkolu różnymi wirusami i bakteriami a klasyczna infekcja z podwyższoną temperaturą może się zdarzyć w każdym wieku.
4. Mama chce czasu dla siebie
Często zdarza się także i tak, że mamy rezygnują z części snu, na rzecz wygospodarowania czasu dla siebie. Wieczorami pracują, realizują pasje bądź dbają o swój wygląd, ograniczając tym samym czas przeznaczony na wypoczynek.
Oksana Kuzmina @ 123rf.com
Powiązane artykuły
-
Koniec z nudą! Radzimy jak zaplanować czas Twojemu dziecku
Siedzenie przy komputerze, godziny spędzone przed telewizorem i znów ten sam zestaw zabaw? Dość tego! To ślepy zaułek. To nie jest sposób na prawidłowy rozwój Twojego dziecka! Dzieciństwo to czas maksymalnego rozwoju, kreatywności i pomysłowości. My jako rodzice musimy o tym pamiętać i uczestniczyć w rozwoju naszych dzieci. Starajmy się organizować im czas, w taki sposób, by nie miały ochoty spędzać go w inny sposób. Często jednak brak nam pomysłów na mądre spędzenie czasu z dzieckiem lub zaplanowanie mu zabawy. Podpowiadamy.
-
Jak zadbać o prawidłowy rozwój dziecka?
Jako rodzice powinniśmy dbać o to, by nasze dziecko bawiło się maksymalnie kreatywnie. O ile w teorii jest to oczywiste, o tyle w praktyce niestety bywa z tym różnie. Niestety często popełniamy te same błędy, co skutkuje tym, że nasze dzieci zostają w domu przy grach komputerowych. Specjaliści są zgodni, że bez kreatywnego dzieciństwa i pomocy ze strony rodziców, żadne dziecko poprawnie się nie rozwinie. Nie pozwól na to i póki możesz, zagwarantuj swojemu dziecku zabawę w sposób kreatywny.
-
6 kłamstw, które dorośli zawsze mówią swoim dzieciom
Czy wiesz, że istnieją banały, które dorośli powtarzają swoim dzieciom, mimo tego, że są to oczywiste kłamstwa? Dowiedz się, jakie kłamstwa dorośli zawsze mówią swoim dzieciom.
-
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno
Uchronić dzieci przed błędami, które mogą rzutować na ich zdrowie czy życie, to zadanie, które każda matka stawia sobie za priorytet. Jakie błędy warto wyeliminować już na początku? Oto kilka sprawdzonych rad.
Kamila
Twoje dziecko popełnia te błędy? Lepiej go tego oducz nim będzie za późno 2017-03-07 08:20:08 2017-03-01 13:42:55