Bardzo często mylimy miłość z zauroczeniem. Już po kilku spotkaniach niektórzy twierdzą, że doświadczają wielkiej miłości aż po grobową deskę – niestety zazwyczaj doświadczają oni jedynie przelotnego zauroczenia pełnego miłosnych uniesień. Jak więc odróżnić miłość od zwykłego zauroczenia? Oto nasze zestawienie największych różnic.
Rohappy @ shutterstock.com
Zauroczenie poprzedza miłość
Zazwyczaj przed miłością występuje zauroczenie, które po pewnym czasie może przerodzić się w miłość albo prowadzić do rozstania partnerów. Pamiętajmy, że zauroczenia doświadcza każdy z nas, jednak prawdziwa miłość jest kwestią występowania uczuć wyższych, które nie przychodzą z czasem i niekiedy wymagają wielu poświęceń oraz wyrzeczeń. Miłość nie zawsze jest piękna i usłana różami a zauroczenie zazwyczaj takie bywa i to jest główna różnica.
Zauroczenie trwa krótko
Krótkotrwałość zauroczenia jest czymś niepodważalnym. Gdy zaczynają się problemy w związku i czar pięknych bajkowych chwil pryska to dwoje zakochanych osób po prostu się rozstaje i nie tęskni za sobą jakoś specjalnie. W miłości bywa nieco inaczej, partnerzy są świadomi tego, że prędzej czy później dopadnie ich proza życia i wydają się to akceptować. Miłość opiera się na długoterminowości i prawdziwym życiu, nie zawsze pięknym i magicznym.
Miłość posiada mocne fundamenty
Miłość opiera się na zrozumieniu, akceptacji i wspieraniu a nie tylko, jak w przypadku zauroczenia, na ciągłym słodzeniu sobie i wyznawaniu uczuć. Prawdziwa miłość to także mierzenie się z problemami i rozterkami codzienności. Trudne chwile cementują i umacniają związek, są w pewnym sensie fundamentem umacniającym całą konstrukcję, w tym przypadku relację dwojga osób.
Skłonność do poświęceń
Dla drugiej osoby jesteśmy w stanie zrobić wiele, niekiedy przekładamy dobro partnera ponad swoje, staramy się zrobić wszystko by nasza druga połówka czuła się szczęśliwa i spełniona – takie zachowanie można oznaczać, że przeżywamy właśnie wielką miłość i jesteśmy świadomi odpowiedzialności za tą drugą osobę.
Akceptacja wad partnera
Bezgraniczna akceptacja zalet i wad partnera jest dosyć jasnym wyznacznikiem miłości. W przypadku zauroczenia różnie bywa z zaakceptowaniem wad. Dzieje się tak, ponieważ patrzymy na świat i drugą połowę przez pryzmat różowych okularów i w momencie ich zdjęcia wycofujemy się z relacji, która jednak nie do końca okazuje się być bez skazy.
Powiązane artykuły
-
Co zrobić, by związek okazał się udany? Kilka praktycznych porad.
Udany związek to marzenie każdej pary. Brak konfliktów, wspólne zrozumienie się, perspektywy na małżeństwo i szczęśliwą rodzinę. Aby osiągnąć ten idealny stan, wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, które wpłyną pozytywnie na wspólną relację w związku i szczęście obojga partnerów.
-
7 mitów na temat miłości, które z łatwościa można obalić
Każdego roku Helen Fisher – amerykańska uczona, psycholog, prowadzi kompleksowe badania postawy singli "wobec miłości i seksu”, badając ponad 5000 Amerykanów. Pytania przeprowadza na reprezentatywnej próbie ludzi, składających się z osób czarnych, białych, Azjatów i Latynosów, młodych i starszych, gejów, lesbijek" – stwierdza Fisher Dane pokazują wiele mitów na temat miłości, randek czy płci. Oto 7 największych mitów na temat miłości, które z łatwością można obalić! Poznaj je!
-
5 sposobów, dzięki którym oczarujesz go na pierwszej randce
Przed tobą pierwsza randka z facetem twoich marzeń, a ty nie masz pojęcia jak sprawić, żebyś zapadła mu w pamięci na długo. Mamy dla ciebie kilka porad, dzięki którym twój królewicz nie oderwie od ciebie wzroku przez całą noc.
-
Podstawy udanego związku. O czym każda para musi pamiętać?
Nie ma związku idealnego - każdy z nas jest inny, ma nietypowy charakter i różne wymagania. Można jednak stworzyć zdrową relację z partnerem, która okaże się sekretem udanego związku, o solidnych fundamentach trzymających się do końca życia.
Kamila
Podstawy udanego związku. O czym każda para musi pamiętać? 2016-06-21 08:52:50 2016-05-09 09:21:06